| Autor: redakcja6

Parlament europejski przyjął ustawę o transporcie zwierząt

Parament Unii Europejskiej 12 grudnia 2012 roku przyjął rezolucję ustawy o ochronie zwierząt podczas transportu.

Parlament europejski przyjął ustawę o transporcie zwierząt
Według parlamentarzystów, na terenie Unii Europejskiej dochodzi do coraz częstszego nieprzestrzegania przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt podczas transportu. W związku z tym, Komisja Europejska została zobligowana do zapewnienia skutecznego i jednolitego wdrożenia istniejących przepisów unijnych we wszystkich państwach członkowskich.
 
 
Ponadto kraje Wspólnoty zostały wezwane przez Parlament do wprowadzenia sankcji za naruszanie przepisów rozporządzenia oraz zapewnienia większej harmonizacji sankcji na terenie UE, celem zagwarantowania skuteczniejszego wdrażania ustawy.
 
 
Na posiedzeniu wyznaczono również termin przedłożenia sprawozdania przez Komisję Europejską. Sprawozdanie, które ma sie ukazać do dnia 1 lipca 2013 roku powinno zaqwierać analizę kar za istotne naruszenia dobrostanu zwierząt w transporcie drogowym we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
 
 
W latach od 2005 do 2009 na terenie państw Wspólnoty zanotowano znaczny wzrost liczby transportowanych zwierząt: bydła o 8%, świń o 70%, owiec o 3%, a jedynie w odniesieniu do koni zaobserwowano odwrotną tendencję (spadek o 17%). W większości przypadków czas transportu wynosił ponad 8 godzin.


Posłowie dążą, aby maksymalny czas przewozu zwierząt nie przekraczał 8 godzin.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!