Prace w pasiece i zagrodzie w sierpniu

Sierpień to czas dokarmiania bydła zielonkami, a także szykowaniem do sezonu zimowego pszczelich gniazd.

Prace w pasiece i zagrodzie w sierpniu
Prace w oborze
 
Bydło dokarmia się zielonkami z upraw polowych, a dla wysoko wydajnych dodaje paszy treściwej. Należy pamiętać o składnikach mineralnych i soli lizawce, a także prawidłowym żywieniu pozostałych zwierzęta.
 
Prace w pasiece
 
Zapewnia się pszczołom korzystne warunki rozwojowe, a więc umiarkowany pożytek. W przypadku braku pożytku dokarmia się pszczoły syropem rzadkim (1:1), stwarzając złudzenie pożytku. Układamy gniazda i rozpoczynamy dokarmianie pszczół na zimę, stosując syrop półgęsty lub gęsty (2:1) w dawkach 2-3 litry co drugi dzień. Przeprowadzamy zabiegi lecznicze przeciwko warriozie.

Bezpośrednio po zakończeniu ostatniego pożytku przeprowadza się jesienny szczegółowy przegląd pasieki, połączony z całkowitym rozbieraniem gniazd. układa się je z jasnobrązowych prawidłowo odbudowanych plastrów pszczelich, których większość pozostanie już na zimę. Usunięte z ula dobre ramki przeznacza się do przechowania, źle odbudowane lub zbyt ciemne z kolei przetapia na wosk.
 
Po przeglądzie gniazda należy je ocieplić i w razie potrzeby przystąpić do dokarmiania. Na zimę przeznacza się od 10 do 12 kg cukru na rodzinę. Powinno się zwrócić uwagę na stan zdrowotności pszczół, aby po zauważeniu objawów chorobowych rozpocząć odpowiednie leczenie.


Tagi:
źródło: