| Autor: redakcja11

TTIP może zmusić Norwegię do obniżki ceł importowych na mięso

Norwegia utrzymuje najwyższy poziom ochrony celnej w imporcie produktów mięsnych. Tymczasem umowa TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji) między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską może wymusić na Norwegach obniżenie stawek celnych w imporcie mięsa, aby móc konkurować ze skutkami tego porozumienia – zauważa FAMUU/FAPA.

TTIP może zmusić Norwegię do obniżki ceł importowych na mięso

Norwegia będąca poza UE-28, nie jest też stroną w negocjacjach TTIP, aczkolwiek zawarta umowa między UE a USA będzie miała wpływ na norweski handel na wiele sposobów. Obecnie ocena potencjalnych skutków umowy jest opracowywana przez norweski instytut spraw międzynarodowych (NUPI), i będzie gotowa dla potrzeb rządu norweskiego do końca września 2016 r.
 

Jak podkreślają eksperci z NUPI, Norwegia powinna szukać oddzielnego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi, albo stać się stroną negocjacji TTIP. Jednak w obu przypadkach obniżenie poziomu stawek importowych na produkty rolne (w tym na mięso) będzie pożądane. Zmniejszenie cła oznacza oczywiście spadek ochrony własnych producentów mięsa.

Obecnie stawki celne w imporcie mięsa do Norwegii są najwyższe na świecie. Standardowa stawka w imporcie mięsa jagnięcego to 429% (dla całych tusz) oraz 76,96 NOK (9,35 USD) za kg jagnięciny bez kości. Analizując wołowinę bez kości standardowa stawka to 344%, a dla całych tusz 32,28 NOK (3,92 USD) za kg. Z kolei dla mięsa wieprzowego stawka wynosi 24,64 NOK (3,00 USD) za kg, a dla mięsa bez kości 64,96 NOK (7,90 USD) za kg. Przedstawiciele norweskiego stowarzyszenia producentów mięsa czerwonego i drobiu opowiadają się za utrzymaniem takiego poziomu ochrony rynku, co zapewni bezpieczeństwo funkcjonowania sektora mięsa w Norwegii. Jednak rząd norweski może zdecydować się na otwarcie kontyngentów taryfowych na mięso obarczonych obniżoną stawką celną, co ograniczy negatywny wpływ na krajowy sektor mięsa. Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!