| Autor: redakcja1

Wznowienie eksportu podrobów do Rosji dla wybranych krajów UE

Szefowie służb weterynaryjnych z Francji, Włoch, Holandii oraz Danii spotkali się w minionym tygodniu z szefem rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rosselchoznadzor), w celu omówienia możliwości przywrócenia handlu m.in. podrobami z Rosją – podaje FAMMU/FAPA.

Wznowienie eksportu podrobów do Rosji dla wybranych krajów UE

Wywóz tych produktów ze Wspólnoty został zatrzymany przez Rosjan w dniu 21 października 2014 r. z powodu wielokrotnego wykrycia szkodliwych substancji w towarach dostarczanych z Unii Europejskiej.
 
Ustalono 17 przypadków obecności substancji zakazanych w produktach pochodzących z sześciu krajów UE, czyli z Austrii, Węgier, Niemiec, Danii, Włoch oraz Polski. Rosselchoznadzor wykrył w dostawach ołów, tetracyklinę, salmonellę, chloramfenikol i kadm.
 
Po spotkaniu doszło do podpisania protokołu umożliwiającego eksport podrobów wołowych oraz drobiowych z czterech wymienionych krajów Wspólnoty do Rosji po spełnieniu ściśle określonych warunków. Przede wszystkim chodzi o dostarczenie przez te państwa dodatkowych gwarancji produktów bezpieczeństwa, w szczególności pełnej identyfikowalności produktów ze zwierzęcia, z którego one pochodzą. Ponadto przed rozpoczęciem dostaw, zakłady w tych krajach będą kontrolowane przez Rosselchoznadzor.
 
Inspekcje przedsiębiorstw mogą odbyć się w grudniu 2014 r. Komisja Europejska chłodno przyjęła wyniki rozmów poszczególnych krajów UE z Rosją, zaznaczając, że prowadzenie polityki handlowej leży w kompetencjach Komisji. Poza tym Bruksela podkreśliła, że Rosja już wcześniej przy okazji zakazu wprowadzonego na dostawy unijnej wieprzowiny, próbowała porozumieć się indywidualnie z poszczególnymi krajami UE, co miało spowodować zakłócenia jedności  Wspólnoty.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!