Większe wsparcie dla producentów owoców i warzyw

Dzięki przyjętym przepisom Komisji Europejskiej europejskie organizacje producentów owoców i warzyw skorzystają z prostszych zasad, mniejszego obciążenia administracyjnego i większego wsparcia finansowego podczas kryzysu.

Większe wsparcie dla producentów owoców i warzyw
Równolegle do stale realizowanej pomocy rynkowej, nowe przepisy przewidują:
  • zwiększenie dostępnego wsparcia dla sektora owoców i warzyw w przypadkach wycofania z obrotu – kiedy produkty trzeba wycofać z rynku z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Ceny wycofania zwiększą się z 30 do 40% średniej unijnej ceny rynkowej z ostatnich pięciu lat w przypadku bezpłatnej dystrybucji, tj. wycofanie w celach charytatywnych oraz z 20 do 30% w przypadku wycofania z innym przeznaczeniem np. kompost, pasza dla zwierząt, destylacja itp.,
  • większą atrakcyjność organizacji producentów owoców i warzyw dla producentów niezrzeszonych, za sprawą bardziej precyzyjnego określenia, jakie działania organizacji producenckich kwalifikują się do otrzymania wsparcia finansowego jak inwestycje w technologię lub podniesienie jakości, a także ustanowienia maksymalnego odsetka produkcji, którą można wprowadzać do obrotu poza organizacją, wynoszącego 25%. Choć producentów zachęca się do przekazywania całości produkcji organizacjom producenckim, aby ta w ich imieniu wprowadzała tę produkcję do obrotu, to wielu rolników ma w zwyczaju sprzedawać część plonów bezpośrednio konsumentom. Zachęcanie do sprzedaży w obrębie takich krótkich łańcuchów dostaw jest kluczową propozycją Komisji,
  • uproszczenie i doprecyzowanie przepisów odnośnie międzynarodowych organizacji producentów i ich zrzeszeń. Organizacje te są kluczowym elementem sprzyjającym umiędzynarodowieniu tego sektora, gdyż nie tylko pomagają rolnikom w uzyskaniu większego dostępu do rynku dla ich plonów, lecz również zapewniają, aby wartość dodana wytworzona dzięki większemu eksportowi trafiała z powrotem do rolników. Aby uprościć i doprecyzować płatności na rzecz międzynarodowych organizacji producentów, powiązano na przykład kontrole i płatności z terytorium, na którym realizowane jest działanie danej międzynarodowej organizacji.
Po przyjęciu nowych zasad i przepisów przez Komisję Europejską, Rada i Parlament Europejski mają dwa miesiące na przegłosowanie tego rozporządzenia delegowanego, a następnie wejdzie ono w życie.


Tagi:
źródło: