Ochrona roślin a kary grzywny za nieprawidłowe nawożenie

Trzeba sobie bezwzględnie uzmysłowić, że za stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z przepisami prawa grozić może kara grzywny. Co należy zatem zrobić, aby jej uniknąć?

Ochrona roślin a kary grzywny za nieprawidłowe nawożenie
Uniknięcie zagrożenia karą grzywny, która wynika jedynie z naruszenia przepisów prawa obowiązującego profesjonalnych użytkowników, wymaga spełnienia kilku wymogów:
 
Integrowana Ochrona Roślin (IOR)
 
Użytkownicy profesjonalni stosujący środki ochrony roślin, są bezwzględnie zobligowani uwzględniać wymogi określone w rozporządzeniu MRiRW w sprawie wymagań integrowanej ochrony roślin. Zgodnie z tym dokumentem, producent rolny powinien przed zastosowaniem oprysku wykorzystać wszelkie dostępne działania i metody ochrony przed agrofagami.
 
Wyłącznie zarejestrowane preparaty
 
Do ochrony upraw trzeba stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez ministra rolnictwa zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Ich wykaz znajduje się w rejestrze udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na stronie ministerstwa udostępnione są również etykiety środków, które zawierają komplet informacji.
 
Zachowanie odpowiednich warunków wykonania zabiegu
 
Chcąc uniknąć kar dyscyplinarnych użytkownicy profesjonalni muszą także przestrzegać zasad określonych w rozporządzeniu MRiRW z dnia 31 marca 2014 r. Zawarte tam przepisy dotyczące stosowania ŚOR mówią m.in. o tym, że środki stosuje się na terenie otwartym przy użyciu:
  • sprzętu naziemnego w odległości co najmniej 20 m od pasiek,
  • opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych lub sadowniczych w odległości co najmniej 3 m od krawędzi jezdni dróg publicznych, z wyłączeniem dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg gminnych oraz powiatowych,
  • opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych sadowniczych w odległości co najmniej 3 m od zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin,
  • opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych w odległości co najmniej 1 m od zbiorników i cieków wodnych oraz terenów nieużytkowanych rolniczo, innych niż będących celem zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin,
  • środki ochrony roślin na terenie otwartym stosuje się, jeżeli prędkość wiatru nie przekracza 4 m/s.
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: