Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie wznowiła prace

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy - Prawo łowieckie (druk nr 1042) wznowiła pracę. Na posiedzeniu w dniu 4 grudnia 2017 r. zostały zgłoszone przez Klub Parlamentarny PiS poprawki do rządowego projektu.

Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie wznowiła prace
W przedstawionym dokumencie znalazły się również zapisy o szacowaniu szkód, których dokonuje zespół składający się z przedstawiciela organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy, przedstawiciela zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego oraz właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda. Wniosek o szacowanie szkód składa się do organu gminy.

Niestawiennictwo zgłaszającego lub dzierżawcy/zarządcy obwodu łowieckiego nie wstrzymuje dokonania szacowania szkód. Wypłaty odszkodowania dokonuje dzierżawca albo zarządca obwodu w terminie 30 dni od otrzymania protokołu szacowania ostatecznego, od którego nie wniesiono odwołania. W przypadku zastrzeżeń przysługuje odwołanie do nadleśniczego właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody. W celu jego rozpatrzenia nadleśniczy lub jego przedstawiciel dokonuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, odpowiednio oględzin lub szacowania ostatecznego. W tym postępowaniu mają prawo brać udział członkowie zespołu, a na pisemny wniosek jego członka również przedstawiciel izby rolniczej właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkód. Do protokołu załącza się opinię przedstawiciela izby rolniczej, jednak nie jest ona wiążąca przy ustaleniu wysokości odszkodowania w drodze decyzji. Decyzja wydawana jest w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołów i jest ostateczna. Strony niezadowolone z decyzji mogą w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia wnieść powództwo do sądu właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

 
Ponadto zaproponowano w przedstawionych poprawkach do druku nr 1042 zapisy, aby szkolenia w zakresie szacowania szkód łowieckich dla przedstawicieli organów wykonawczych gmin i ich jednostek pomocniczych, przedstawicieli izb rolniczych oraz nadleśniczych PGL Lasy Państwowe i ich przedstawicieli, były przeprowadzane przez jednostki doradztwa rolniczego.


Tagi:
źródło: