Kategorie
Zobacz również tu
-
Pistacjowy zawrót głowy
2025-04-29 -
Ceny skupu mleka w Polsce
2025-04-29 -
Ceny drobiu w Polsce (20.04.2025)
2025-04-29
Poznaj produkty
-
Płytkie kanały gnojowe GK 3000
2012-04-27 -
Przyczepa rolnicza ZASŁAW D-737AA-12
2014-01-17 -
McHale Fusion 3
2014-03-06 -
WYPOSAŻENIE - Gruppo zavorra
2012-01-05 -
Zbiornik olejowy
2013-06-28 -
KONGSKILDE maszyny rolnicze
2014-09-15
Szkody łowieckie – kto, komu i za co?
Odpowiedzialność dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich dotyczy szkód wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny.

Kto komu i za co?
Analizując wspomniane akty prawne możemy rozdzielić odpowiedzialność za szkody w uprawach rolnych w zależności od miejsca powstania szkody oraz w zależności od tego jakie zwierzę uszkodziło uprawę. Jeśli szkoda powstała w obwodzie łowieckim odpowiedzialność ponosi jego dzierżawca lub zarządca czyli w praktyce Koło Łowieckie lub Ośrodek Hodowli Zwierzyny. W takim przypadku ma zastosowanie Ustawa Prawo Łowieckie i wspomniane wyżej rozporządzenie, zgodnie z którym szkodę należy zgłosić osobie uprawnionej przez dzierżawcę lub zarządcę do przyjmowania zgłoszeń i na tej podstawie szkoda ta zostanie wyszacowana przez przedstawicieli Koła Łowieckiego bądź OHZ-tu.
W przypadku terenów wyłączonych z obwodu łowieckiego, odpowiedzialność przechodzi na Skarb Państwa i organem właściwym do szacowania i wypłaty odszkodowania będzie bądź właściwy ze względu na miejsce powstania szkody zarząd województwa, bądź w przypadku np. parków narodowych i rezerwatów ich dyrekcja lub organ sprawujący nad nimi nadzór. Podziału na obwody łowieckie dokonuje właściwy sejmik województwa, niemniej jednak ustawa Prawo łowieckie w artykule 26 określa obszary niewchodzące w skład obwodów łowieckich. W skrócie są to: parki narodowe i rezerwaty przyrody, tereny w granicach miast, tereny zajęte przez miejscowości w granicach obejmujących zabudowania oraz budowle, zakłady i urządzenia, tereny przeznaczone na cele społeczne, kultu religijnego, przemysłowe, handlowe, transportowe i inne cele gospodarcze w granicach ich ogrodzeń. Kiedy jednak dojdzie do uszkodzenia uprawy przez zwierzynę, niezmiernie istotnym jest ustalenie gatunku, który dokonał uszkodzenia.
Art. 46 Ustawy Prawo łowieckie zawęża odpowiedzialność dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich do szkód wyrządzonych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny. Oznacza to, że jeśli uprawa zostanie uszkodzona przez wymienione wcześniej zwierzęta objęte ochroną gatunkową, tj.: żubry, niedźwiedzie lub bobry to zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, pomimo iż będzie to teren obwodu łowieckiego, za szkody w takiej uprawie odpowiada Skarb Państwa. Także, za szkody spowodowane przez łosie, pomimo że są ujęte w art. 47 w chwili obecnej, dopóki łoś objęty jest całoroczną ochroną, zgodnie z art. 50 Prawa łowieckiego odpowiada Skarb Państwa. A co z innymi gatunkami? Gęsi chętnie odwiedzające oziminy, krukowate uszkadzające zasiewy kukurydzy i wiele innych gatunków uszkadzających uprawy nie znalazły miejsca w żadnym akcie prawnym, na podstawie którego za szkody przez nie spowodowanie można było by dochodzić odszkodowania.
Czytaj dalej na następnej stronie...
