Zmiana przepisów w sprawie obszarów proekologicznych

Zdaniem samorządu rolniczego projekt rozporządzenia może spowodować negatywne skutki dla towarowych gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją roślinną na terenie Polski centralnej. Chodzi o ustanowienie co najmniej 8-tygodniowego okresu utrzymywania międzyplonów, tj. wydłużenia tego obowiązku o 2 tygodnie wobec obecnych 6 tygodni. Dotyczy to przede wszystkim międzyplonów ścierniskowych (wysiew od 1 lipca do 20 sierpnia, utrzymanie do 15 października, a nie jak było dotychczas do 1 października) – na co samorząd rolniczy nie może wyrazić akceptacji.

Zmiana przepisów w sprawie obszarów proekologicznych
Niemniej mając na względzie, że rozporządzenie zmieniające rozporządzenie nr 639/2014' zostało opublikowane, a jego przepisy m.in. w zakresie międzyplonów i zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach produkcyjnych EFA będą obowiązywały od 2018 r. we wszystkich państwach członkowskich, nic możliwe było uwzględnienie uwag zgłoszonych przez samorząd rolniczy Krajowej Rady Izb Rolniczych.
 
Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2017/1155 z dnia 15 lutego 2017 r, zmieniające rozporządzenie delegowane  (UE) nr 639/2014 w odniesieniu do środków kontroli dotyczących uprawy konopi, niektórych przepisów dotyczących płatności z tytułu zazieleniania, płatności młodych rolników sprawujących kontrolę nad osobą prawną, obliczania kwoty na jednostkę w rantach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, ułamkowych części uprawnień do płatności oraz niektórych wymogów dotyczących powiadomień odnoszących się do systemu jednolitej płatności obszarowej i dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, a takie zmieniające załącznik X do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013
 
W celu umożliwienia rolnikom dostosowania swoich decyzji produkcyjnych do obowiązujących wymagań, w projekcie rozporządzenia zaproponowano dwie możliwości realizacji tego wymogu, tj.: (i) utrzymanie co do zasady stałego terminu na wysiew i utrzymanie międzyplonu ścierniskowego, tj. wysiew — od 1 lipca do 20 sierpnia, a utrzymanie do 15 października oraz (ii) możliwość zastosowania indywidualnego podejścia, w przypadku tych rolników, którzy chcieliby dokonać wcześniejszego wysiewu międzyplonów (między 1 lipca a 20 sierpnia) i utrzymanie go odpowiednio przez 8 tygodni od daty wysiewu tej mieszanki. W drugim przypadku, w celu zapewnienia weryfikowalności powyższych obowiązków rolnicy byliby zobowiązani do składania oświadczenia do kierownika biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od daty wysiewu międzyplonu, w którym będą wskazywali termin tego wysiewu. Mając na względzie, że zgodnie z przepisami UE obowiązkowe jest utrzymanie międzyplonów przez co najmniej 8 tygodni, wdrożenie przepisów w takim kształcie, wydaje się być rozwiązaniem optymalnym, zarówno biorąc pod uwagę regionalne różnice w tempie wegetacji, jak i coroczne zmiany w przebiegu warunków pogodowych.


Tagi:
źródło: