W związku z Brexitem może ucierpieć polski eksport słodyczy i ciastek

W referendum większość Brytyjczyków, bo prawie 52% opowiedziała się za wystąpieniem z UE, czyli tak zwanym Brexitem. Zgodnie z brytyjskim prawem wynik referendum nie jest wiążący, aczkolwiek by kraj wystąpił z UE musi zostać podjęte kilka kroków formalnych.

W związku z Brexitem może ucierpieć polski eksport słodyczy i ciastek
Wielka Brytania jest kluczowym partnerem Polski w sektorze cukierniczym i ciastkarskim i z tego punktu widzenia Brexit stanowi ogromne zagrożenie dla polskiej produkcji słodyczy, czekoladek i ciastek, a pośrednio i cukru z powodu mniejszego popytu na surowiec. Nie znane są oczywiście warunki, na jakich po ewentualnym wystąpieniu z UE odbywałby się handel między Polską a Wielką Brytanią. W czarnym scenariuszu wysyłka ustałaby lub byłaby na nieznacznym poziomie, ale aktualnie takie rozwiązanie wydaje się bardzo mało prawdopodobne, gdyż Brytyjczycy muszą kupować żywność. Być może część produktów korzystałaby z kontyngentów bezcłowych, a część objęta byłaby system ceł. W przypadku przywozu należy założyć, że nie byłby on wolny od barier handlowych i trzeba liczyć się z wolumenami taryfowymi dla brytyjskich produktów. Trzeba przyjąć, że każde ograniczenie w handlu zastopowałoby dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach dostawę do Wielkiej Brytanii z Polski.
 
W 2015 roku Brytyjczycy kupili polskich produktów o wysokiej zawartości cukru, jak wyroby cukiernicze bez kakao sklasyfikowane jako CN 1704, czekoladowe CN 1806 i piekarnicze i ciastkarskie CN 1905 za 426 mln euro. Aż 70% w strukturze towarowej stanowiły czekoladki. Import także szybko wzrastał, ale był sporo mniejszy od przywozu. Dlatego też w 2015 roku zaobserwowano bardzo wysokie dodatnie saldo obrotów, które wyniosło 381 mln euro i było większe w relacji rocznej o 20%.
 
To także największy rynek zbytu dla polskich wyrobów czekoladowych (CN 1806). W 2015 roku trafił tam rekordowy kontyngent 79,2 tys. ton za 298,1 mln euro. Stanowiło to odpowiednio 26,8 i 22,5% wysyłki tych produktów łącznie. Poza tym, to też istotny dostawca czekoladek do Polski. W 2015 roku zakupiono z Wysp 11,9 tys. ton za 35,2 mln euro. Stanowiło to odpowiednio 7,7 i 6,1% udział w przywozie ogółem. Handel z Wielką Brytanią charakteryzuje się wysokim saldem dodatnim obrotów.
 
Ponadto jest ona głównym odbiorcą polskich słodyczy bez kakao (CN 1704). W 2015 roku sprzedano tam rekordowe 5,6 tys. ton za 23,9 mln euro. Stanowiło to odpowiednio 7,5 i 7,8% eksportu tych produktów ogółem. W przypadku importu jej udział nie jest istotny i nie przekracza 2%.
 
Do tego jest największym odbiorcą polskich ciastek (CN 1905). W 2015 roku dostarczono tam rekordową ilość 33,8 tys. ton za 104,1 mln ton. Stanowiło to odpowiednio 8 i 9,4% udział w wysyłce łącznie. Pod kątem ilości WB była na trzecim miejscu, a wartościowo na drugim w strukturze geograficznej polskiego eksportu ciastek. W przypadku przywozu udział tego kraju nie jest istotny i nie przekracza 2%.
 
Można zatem przyjąć, że na Brexicie rozumianym jako koniec wolnego handlu między UE a Wielką Brytanią na zasadach, jakie obowiązują aktualnie w UE, straciłby najbardziej polski sektor słodyczy i ciastek, a pośrednio cukru. Na przewidywanie skali strat jest jednak zbyt wcześnie - ocenia FAMMU/FAPA.


Tagi:
źródło: