Handel polskim cukrem i jego produktami w 2013 r.

Rok 2013 przyniósł sporą poprawę wyników handlu zagranicznego cukrem, wyrobami cukrowniczymi i cukierniczym. W ujęciu ilościowym dodatnie saldo wzrosło o 41%, a wartościowo o 17%. Na poprawę wyników handlu zagranicznego wpłynęła głównie dodatnia dynamika wzrostu ilości wywozu – o 1% połączona z silnym spadkiem przywozu – o 14%. Natomiast w ujęciu wartościowym eksport zwiększył się dynamicznie, a import był stabilny. Na uwagę zasługują przede wszystkim zwyżki przywozu melasy o 24% i słodyczy o 13%, a także spadki importu cukru o 21% i syropów cukrowych o 13% oraz melasy o 42% - podaje FAMMU/FAPA.

Handel polskim cukrem i jego produktami w 2013 r.
Pod względem wartości wywozu na pierwszym miejscu z 17% udziałem jest Wielka Brytania, a tuż za nią Niemcy, co można wiązać z korzystniejszą relacją kursu PLN/GBP niż PLN/EUR. Udział krajów z pierwszej dziesiątki stanowił 69% wywozu ogółem, przy czym 61% wartościowo.
 
Cukier biały stanowił 42% eksportu produktów z grupy wyrobów cukrowniczych i cukierniczych w 2013 roku. Na drugim miejscu z 17% udziałem znalazła się melasa buraczana, a na trzecim nadziewane czekoladki - 5% udział. W pierwszej dziesiątce były również inne słodycze i syrop cukrowy oraz inny rodzaj cukru. Te 10 produktów stanowiło 85% wywozu omawianej grupy ilościowo i 78% wartościowo.
 
W odniesieniu do importu w 2013 roku obserwowano zbliżone tendencje. Zakupy w krajach unijnych stanowiły 72% przywozu, wynosząc 472,4 tys. ton o wartości 704,1 mln EUR. Zakupy zmniejszyły się o 5% pod kątem wolumenu, ale wartościowo były większe o 6%. Udział krajów unijnych wzrósł o 7,2 pp., a wartościowo o 5,2 pp.
 
W przypadku krajów trzecich, ich udział zmniejszył się z 35 do 28%. Wynika to głównie z ograniczenia importu cukru z krajów trzecich, tj. ugrupowanie Afryki, Karaibów i Pacyfiku, melasy z Ukrainy i w mniejszym stopniu syropów cukrowych z Unii Europejskiej.
 
W pierwszej dziesiątce krajów, które w 2013 roku były głównymi dostawcami do Polski wyrobów cukrowniczych i cukierniczych, znalazło się 6 krajów unijnych, przy czym było to aż 10 wartościowo. Największym dostawcą z 19% udziałem były Niemcy, skąd sprowadzano przede wszystkim słodycze i syropy cukrowe. Po 36% zniżce wolumenu zakupów na drugim miejscu znalazła się Słowacja, skąd importowano głównie syropy cukrowe, a za nią Francja, skąd sprowadzono syropy i cukier.
 
Na następnych miejscach znalazły się Brazylia - cukier, Węgry - syropy cukrowe, Holandia - syropy i słodycze, Ukraina - melasa, Belgia - syropy i słodycze, Kuba - cukier i Sudan - cukier. W ujęciu wartościowym na pierwszym miejscu z udziałem w wysokości 35% były Niemcy, na kolejnych Włochy i Francja - po 7%, a z krajów trzecich tuż za pierwszą dziesiątką była Brazylia.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: