Tłustoczwartkowy pączek

Pączek to symbol kończącego się karnawału i tradycji związanej z Tłustym Czwartkiem. Jest też znakomitym smakołykiem kuszącym w tym czasie nawet największych przeciwników „pustych kalorii”. Prześledźmy jego historię i oceńmy sami czy warto skusić się choć jeden dzień w roku na tę przepyszną bombę kaloryczną.

Tłustoczwartkowy pączek
Oprócz powyższych wskazówek istnieje możliwość obniżenia ciężaru kalorycznego pączka przez spożywanie pączków smażonych w oleju oraz z jak najmniejszą ilością dodatków. Należy przy tym pamiętać, że wraz z jego zjedzeniem spada poziom cukru we krwi, potęgując chęć skonsumowania kolejnego. Aby temu zapobiec, po spożyciu pączka można zjeść grahamkę lub pieczywo razowe (tylko kto chciałby "psuć" sobie smak...). Węglowodany w nich zawarte są dłużej trawione, co powoduje stopniowe uwalnianie energii.
 
Jeśli jednak nadal największych przeciwników kalorii nie przekonują wysunięte argumenty, proponujemy alternatywę karnawałowego smakołyku jakim jest chrust (chruściki), inaczej zwany faworkiem. Jest on równie smaczny co pączek, a zawiera zdecydowanie mniej kalorii (około 87 kcal).
 
Poniżej przedstawiamy nasz przepis na tradycyjne pączki. Życzymy smacznego!
Składniki:
  • 1 kg mąki pszennej
  • 10 dag drożdży
  • 15 dag cukru
  • 10 żółtek
  • 0,5 litra mleka
  • 1,5 litra oleju
  • 2 łyżki masła (lub margaryny)
  • kieliszek spirytusu lub octu
  • marmolada
Wykonanie:
 
Drożdże rozpuszczamy w 0,25 l mleka, dodajemy szczyptę cukru i 3 łyżki mąki. Przygotowany rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 10 minut. W międzyczasie oddzielamy żółtka od białek. Do żółtek wsypujemy cukier i ucieramy, aż masa uzyska jednolitą konsystencję. Dodajemy do niej mąkę, wlewamy podrośnięte drożdże i resztę mleka, a następnie wyrabiamy ręcznie. Roztopione masło wlewamy do ciasta, dodajemy spirytus i ponownie wyrabiamy. Tak przygotowane ciasto przykrywamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, celem uzyskania podwójnej objętości. Po tym czasie, urywamy kawałek ciasta, rozklepujemy na dłoni, nakładamy marmoladę i sklejamy, formując kulkę. Pączki należy smażyć na rozgrzanym oleju przez około 2,5 minuty z każdej strony (łączny czas smażenia – 5 minut), z tymże przez pierwsze 2,5 minuty pod przykryciem. Zalecane jest uzyskanie złocistego koloru Tak przygotowany wypiek można posypać cukrem pudrem bądź polukrować.
 


Tagi:
źródło: