Działanie rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 najważniejsze zmiany od 2018 roku

Zmiany w tegorocznej kampanii wprowadzone zostały rozporządzeniem MRiRW z dnia 15 września 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 25.09.2017 r. poz. 1775). Są to zmiany, które mają ułatwić realizację i wdrażanie działania Rolnictwo ekologiczne a wynikają z postulatów zgłaszanych przez branżowe związki rolników, organizacje ekologiczne oraz doradców rolnośrodowiskowych.

Działanie rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 najważniejsze zmiany od 2018 roku
Nowe plantacje sadownicze to te nasadzone przed upływem 25 dni, od dnia, w którym upływa termin składania wniosków (zamiast przed złożeniem wniosku).
Oświadczenie do ARiMR o nowonasadzonych plantacjach sadowniczych należy złożyć przed upływem 25 dni, od dnia, w którym upływa termin składania wniosków (zamiast do dnia 9 czerwca).
Rozporządzenie wprowadza również obowiązek deklaracji we wniosku wszystkich upraw jagodowych ze wskazaniem gatunku.
5. Płatność ekologiczna do konopi włóknistych (pakiet 1. i 7. Uprawy rolnicze)

Warunki ubiegania się o płatność:
  • Płatność przyznana być może tylko jeśli rolnik wnioskuje o płatność do tej uprawy w ramach płatności bezpośrednich i spełnione są warunki jej przyznania w ramach płatności bezpośrednich.
  • Powierzchnia uprawy nie może być większa niż objęta zezwoleniem (ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii).
  • Uprawa odbywa się tylko w celu uzyskania liści, nasion lub kwiatostanów;
Rolnik ma obowiązek deklarowania pakietu i uprawianej rośliny we wniosku o przyznanie płatności ekologicznej (co do zasady rolnik deklaruje tylko pakiet).
6. Przekształcenie jednego z warunków przyznania płatności ekologicznej na analogiczny wymóg

Dotychczas uprawa roślin z listy to był warunek, w świetle nowych przepisów uprawa roślin z listy jest wymogiem. Oznacza to brak sankcji za przedeklarowanie w przypadku uprawy roślin spoza listy oraz podjęcie zobowiązania ekologicznego na tym gruncie.
Działanie Rolnictwo ekologiczne – projektowane zmiany
Sankcje wsteczne
 
Zróżnicowanie wysokości sankcji w roku stwierdzenia uchybienia i w latach poprzedzających wystąpienie tego uchybienia (tzw. sankcji wstecznych), w zależności od wpływu danego uchybienia na dotychczas osiągnięty lub zamierzony w perspektywie zobowiązania wieloletniego – efekt środowiskowy. Wprowadzone zostaną trzy rozróżnienia uchybień:
 
  • uchybienia mające wpływ na efekt środowiskowy - sankcje wsteczne na poziomie sankcji z roku stwierdzenia uchybienia (np. uchybienia dot. np. baseline, utrzymania TUZ, uprawy sadów jednorzędowych),
  • uchybienia niemające wpływu na efekt środowiskowy - sankcje wsteczne obniżone do najniższego możliwego poziomu tj. 1% płatności ekologicznej, w części która podlega zmniejszeniu w roku stwierdzenia uchybienia (uchybienia dot. np. koszenia/wypasania na TUZ, usunięcia zielonej biomasy, zachowania obsady drzew/krzewów w sadach, zabiegów pielęgnacyjnych w sadach),
  • uchybienia mające pośredni wpływ na efekt środowiskowy - sankcje wsteczne proporcjonalnie zróżnicowane dla każdego roku poprzedzającego rok stwierdzenia danego uchybienia (uchybienia dot. np. rejestru działalności ekologicznej, planu działalności ekologicznej, złożenia oświadczenia o zaprzestaniu uprawy krzewów w 5 roku realizacji zobowiązania, oświadczenia o rodzaju plantacji sadowniczej).

Dodanie do listy gatunków uwzględnianych przy przyznawaniu płatności ekologicznej w ramach pakietów 5. i 11. (Uprawy paszowe na GO) oraz 6. i 12. (TUZ) bawołów domowych.
 
Pierwszeństwo przyznawania płatności ekologicznej do gruntów w ramach pakietu 5., a następnie w ramach pakietu 11. - w przypadku zbyt małej liczby zwierząt w odniesieniu do obszaru zadeklarowanego w ramach obu tych pakietów.
 
Oświadczenie o rodzaju uprawianej uprawy sadowniczej składane do ARiMR również w przypadku uprawy na działce rolnej uprawy jagodowej, jeśli w roku poprzednim w ramach zobowiązania na gruntach ornych była uprawiana roślina inna niż uprawa jagodowa np. truskawka – pszenica – truskawka.


Tagi:
źródło: