| Autor: mikolaj

I wiesz, co jesz - czereśnie

Sezon owocowy trwa. Na ogródkach działkowych, w sadach i ogrodach pomiędzy zielonymi liśćmi drzew czerwienią się drobne owoce. To czereśnie – według mnie jedne z pyszniejszych owoców, które pomimo wielu cennych wartości odżywczych i walorów smakowych są nadal niedoceniane. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści, tym razem o czereśniach. Materiał dostaliśmy od jednej z naszych Czytelniczek - dziękujemy!

I wiesz, co jesz - czereśnie
Surowych czereśni nie należy jeść bezpośrednio przed ciężkostrawnym posiłkiem np. mięsnym, gdyż dodatkowo utrudnią trawienie. Ponadto czereśni nie należy popijać wodą ani mlekiem, gdyż może to spowodować biegunkę. Mimo, iż czereśnie najlepiej smakują prosto z drzewa to lepiej przed konsumpcją je umyć, gdyż drzewa czereśni rosną często w ogródkach działkowych przy drogach, stąd na owocach może znajdować się kurz i inne zanieczyszczenia.

W 100 g czereśni jest ok. 50 - 60 kalorii, co biorąc pod uwagę ich wartości odżywcze, nie jest wielkością dużą. Toteż czereśnie są idealnymi owocami dla osób odchudzających się, tym bardziej że mogą być zjadane nie tylko pomiędzy posiłkami ale także zamiast posiłku, gdyż są sycące. W Europie to Francuzi są największymi wielbicielami czereśni. W sezonie zjadają oni nawet do 2 kg czereśni na osobę.

Jest ok. 500 odmian czereśni. W Europie najczęściej zjadane są te ciemnoczerwone czereśnie, o małej pestce i słodkim, zwartym miąższu. Są też czereśnie blade, żółte, jednak im ciemniejsze czereśnie tym więcej w nich antocyjanów – barwników, które uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne i są przeciwutleniaczami. Czereśnie zjadamy przeważnie na surowo, ale są one także wyborne jako dodatek do zup, galaretek, kompotów, dżemów i ciast. Uważajmy jednak na pestki! Podobnie jak pestki wiśni, zawierają amigdalinę, która w żołądku uwalnia cyjanowodór – silną truciznę.

W czereśni cenny jest nie tylko sam owoc ale także szypułki, liście, kwiaty, nasiona, żywica a nawet kora drzewa czereśniowego.

Świeży sok z czereśni jest dobrym lekiem na serce i naczynia krwionośne. Polecane są zwłaszcza gatunki ciemnoczerwone, które zawierają dużo związków P-aktywnych, wpływających na obniżenie ciśnienia tętniczego. Nalewka z czereśni (czereśniówka) pomaga w kłopotach żołądkowych. Napary i herbatki z szypułek działają lekko pobudzająco i regulują trawienie, a także mają zastosowanie przy zapaleniach dróg moczowych, pęcherza moczowego, czy nawet nerek. Na kamicę nerkową można zastosować także bardziej radykalne środki – rozgnieść ususzoną pestkę czereśni i zmieszać ją z alkoholem, jednak trzeba uważać na zawartość cyjanowodoru w pestce. Napar z szypułek jest więc bezpieczniejszą metodą, ponadto stosować go można także w celu odflegmienia oskrzeli, co ułatwi oddychanie osobom z problemami układu oddechowego. Dobrym lekiem na kaszel jest natomiast żywica drzewa czereśniowego rozpuszczona w winie. Żywica z dodatkiem wina, octu winnego lub  jabłkowego skutecznie leczy świerzb i liszaje. Kompot z czereśni lub syrop sprzyja prawidłowej pracy pęcherza moczowego u dzieci i osób starszych. Czereśnie polecane są także kobietom w ciąży oraz małym dzieciom, ze względu na ich właściwości krwiotwórcze i wspomagające procesy kostnienia. Plaster ze zmiażdżonych czereśni przyłożony do czoła łagodzi migrenę.

Czereśnie są znakomitym lekiem na artretyzm – schorzenie dotykające osoby starsze z niedoborem witaminy B5. Artretyzm objawia się zniekształceniem stawów oraz opuchnięciami. Po kuracji czereśniowej (wystarczy jeść ok. pół kilograma czereśni w sezonie) zauważyć można zmniejszenie się obrzęków oraz bólu ramion, kolan, palców rąk i stóp. Odwar z kory czereśni działa przeciwrobaczycowo, a olej z nasion czereśni produkowany we Francji łagodzi bóle reumatyczne, usuwa kurzajki i plamy skórne. W medycynie ludowej wywar z liści i kwiatów, jak również wodne wyciągi ze zmiażdżonych pestek, zalecane są przy żółtaczce i zaburzeniach funkcji serca.

Ciekawostki
  • W czereśniach natrafić można na larwy muchy nasionnicy trześniówki. Wolne od larw są owoce odmian najwcześniejszych, o dużej pestce, oraz odmian najpóźniejszych, o małej pestce. By się pozbyć larw, można zalać owoce na parę minut zimną wodą - larwy wyjdą z nich i opadną na dno naczynia.
  • Najgrubsza czereśnia w Polsce rośnie w Myscowej. Ma 356 cm obwodu i 22 metry wysokości.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: