| Autor: mikolaj

Owocówka południóweczka w Polsce

W Polsce stwierdzono obecność owocówki południóweczki – motyla uznawanego w wielu częściach świata za groźnego szkodnika upraw sadowniczych, a w niektórych krajach także za organizm kwarantannowy. W Polsce nie podlega on obowiązkowi zwalczania.

Owocówka południóweczka w Polsce

Jaja są składane pojedynczo, na liściach, w zależności od gatunku rośliny żywicielskiej na górnej bądź dolnej stronie blaszki liściowej (np. na drzewach brzoskwini większość jaj znajduje się na dolnej stronie liści w pobliżu wierzchołków pędów, na pigwie i jabłoni jaja są składane na górnej powierzchni liści). Gąsienice pokolenia wiosennego najczęściej są znajdywane w pędach, w których rdzeniu żerują. Występują także w pąkach. Uszkodzone pędy więdną, zamierają i zasychają. Poniżej uszkodzonych pędów wierzchołkowych młodych drzew, pojawią się pędy boczne, które dosyć szybko rosną. Pod wpływem silnego i ciągłego zasiedlenia przez szkodnika, drzewa mogą stać się krzaczaste. Silne uszkodzenia szybko rosnących pędów mogą powodować zakładanie się pąków w rozwidleniach pnia. Następne pokolenia gąsienic pojawiają się w okresie owocowania drzew. Drążą wewnątrz owoców korytarze, które są zwykle wypełnione odchodami owadów i delikatną przędzą. Na powierzchni skórki (najczęściej w pobliżu szypułki lub pozostałości kwiatu), są zauważalne otwory wejściowe. Często są one pokryte kopczykami odchodów, mogą pojawiać się nacieki soku lub gumy. Na powierzchni zasiedlonych owoców mogą być widoczne ciemniejsze plamy, smugi, pomarszczenia. Zasiedlone owoce często dojrzewają przedwcześnie i opadają. Uszkodzenia owoców spowodowane przez szkodnika sprzyjają infekcji grzybów z rodzaju Monilinia.


Oprzędy gąsienic są znajdywane w szczelinach i innych nierównych miejscach na drzewie: pod płatami kory, starymi zranieniami, w miejscach po ściętych pędach. Znajdywano je także na ziemi pod zasiedlonymi drzewami, w zasuszonych pozostawionych owocach, w źdźbłach ścierniska, a nawet w zagłębieniach gleby. Oprzędy letnie okrywające całkowicie wyrośnięte gąsienice i poczwarki mogą być znajdywane na owocach, w kątach pędów i pod kawałkami kory.

Wykrywanie obecności szkodnika opiera się na prowadzeniu oceny wizualnej roślin, głównie pędów i owoców (w tym opadłych oraz owoców po zbiorze). Ocenę prowadzi się w celu stwierdzenia występowania objawów wskazujących na zasiedlenie roślin przez szkodnika oraz owadów różnych stadiów rozwojowych. W trakcie kontroli roślin w uprawie poszukiwać drzew wykazujących objawy występowania szkodnika. Uszkodzone pędy ostrożnie przeciąć wzdłużnie w celu wykrycia obecności żerujących w rdzeniu gąsienic. W przypadku kontroli owoców, w pierwszej kolejności poszukiwać owoców wykazujących zewnętrzne objawy występowania gąsienic.

Owoce przekroić, w celu wykrycia obecności gąsienic żerujących w ich wnętrzu. Do wykrywania obecności szkodnika można stosować pułapki feromonowe. W przypadku konieczności przesłania odłowionych okazów do analizy laboratoryjnej należy przesyłać owady uśmiercone, zakonserwowane w odpowiedni sposób lub żywe szkodniki wraz z częścią rośliny, w której żerują. Ostateczna i pewna identyfikacja powinna być przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem mikroskopu.



Tagi:
źródło: