Założenia do projektu ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych, przedłożone przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Przygotowanie projektu ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych wynika z konieczności wdrożenia do prawa polskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/63/UE, której przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia br. Sprawy doświadczeń naukowych nad zwierzętami regulują w Polsce przepisy ustawy z 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach. Z uwagi na dużą liczbę zmian, jakie należałoby wprowadzić do ww. ustawy, zdecydowano się przygotować nową ustawę o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych.

Założenia do projektu ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych, przedłożone przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Zgodnie z założeniami, nowa ustawa będzie zawierać delegację do określenia listy gatunków zwierząt, które będzie można wykorzystywać do badań naukowych. Warunkiem ma być pozyskanie tych zwierząt z prowadzonej w tym celu hodowli.

Nowe przepisy obejmą zasady wydawania pozwoleń i rejestrację podmiotów, które będą uprawnione do: wykorzystywania zwierząt do celów naukowych, dostawy takich zwierząt oraz ich hodowli. Wydawanie pozwoleń na prowadzenie działalności związanej z użytkowaniem, hodowlą i dostawami zwierząt będzie dopuszczalne po spełnieniu określonych warunków. W ustawie zostaną również zawarte przepisy dotyczące cofnięcia pozwolenia.


Określone będą wymogi dotyczące kształcenia i szkoleń oraz zasady zdobywania i poświadczenia kwalifikacji niezbędnych do sprawowania opieki nad zwierzętami czy wykonywania procedur doświadczalnych. Osoby odpowiedzialne za nadzór nad dobrostanem zwierząt i za opiekę nad nimi w ośrodku będą musiały posiadać odpowiednie kwalifikacje – wykształcenie wyższe w zakresie weterynarii, zootechniki czy biologii lub ukończoną szkołę średnią zawodową i tytuł technika w zawodach związanych z chowem lub hodowlą zwierząt bądź wykształcenie średnie wraz z odbytymi szkoleniami.

Określony zostanie status małego hodowcy, dostawcy lub użytkownika oraz kryteria niezbędne do uzyskania tego statusu.

W projekcie ustawy zostanie zamieszczona – zgodnie z przepisami dyrektywy – szczegółowa lista celów uzasadniających przeprowadzanie procedur z użyciem zwierząt. Wprowadzona zostanie regulacja nakazująca określenie osoby odpowiedzialnej za całkowitą realizację projektu.


Zgodnie z projektowaną ustawą, przeprowadzenie doświadczenia mającego na celu wykorzystanie zwierząt do celów naukowych musi być poprzedzone dokonaniem oceny oraz uzyskaniem zgody przez lokalną komisję etyczną do spraw doświadczeń na zwierzętach. Określone będą również zasady sprawowania kontroli przez Inspekcję Weterynaryjną wraz z ekspertami wskazanymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tryb wykonywania kontroli oraz sposoby reakcji na wykryte uchybienia.



Tagi:
źródło: