| Autor: redakcja1

Tłumy w Szepietowie - Podlaski Dzień Kukurydzy

Bogata kolekcja mieszańców kukurydzy, 135 odmian z ponad 20 firm, nowoczesne maszyny, pokazy zbioru kukurydzy, wykłady i liczne konkursy sprawiły, że 13 września 2015 r. pola doświadczalne w Szepietowie odwiedziły tłumy. Odbył się czternasty Podlaski Dzień Kukurydzy. To największe wydarzenie w województwie podlaskim skierowane do plantatorów i miłośników kukurydzy. Imprezę zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wspólnie z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy.

Tłumy w Szepietowie - Podlaski Dzień Kukurydzy




Maszyny w akcji
 
 
Najbardziej dynamicznym punktem Podlaskiego Dnia Kukurydzy był pokaz pracy maszyn. Na pola wjechał sprzęt do zbioru kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Wykonano również zabiegi uprawowe. Swoje możliwości techniczne zaprezentowały m.in. sieczkarnia, rozdrabniacze resztek, brona oraz siewnik. Dużo emocji wzbudził zestaw pługów: pług czołowy 3-skibowy oraz pług tylny 4-skibowy, prezentowany z ciągnikiem o mocy 250KM.

- Takiego sprzętu jeszcze nie na Podlasiu. Kombinacja pługów zapewnia oszczędność czasu, a zastosowanie pługu czołowego to doskonała alternatywa dla przednich obciążników – mówi Arkadiusz Jastrzębski z firmy Agro-Rolnik Śniadowo.

(kliknij, aby powiększyć)

Wykłady i doradztwo
 
Wrześniowe spotkania w Szepietowie są doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy z zakresu uprawy kukurydzy. W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na efektywność produkcji kukurydzy uprawianej w monokulturze i w zmianowaniu. Zaprezentowaliśmy biologiczną metodę zwalczania omacnicy prosowianki w kukurydzy. Była okazja przekonać się, że kruszynek to pożyteczny owad.
 
Konkursy i krowy na wypasie

Tradycyjnie targom towarzyszył Wojewódzki Konkurs Orki. O tytuł najlepszego oracza rywalizowało siedmiu młodych rolników z województwa podlaskiego. Zawodnicy mieli za zadanie zaorać pole o wymiarach 24x50 m. Bezkonkurencyjny okazał się Tomasz Sawicki z miejscowości Szorce, powiat moniecki. Drugie miejsce zajął Marcin Mielech z powiatu białostockiego, III miejsce - Paweł Jaworowski, pow. zambrowski. Kolejni w klasyfikacji byli: Marek Łuba (pow. łomżyński), Bartosz Wróblewski (pow. suwalski), Marcin Czokajło (pow. sejneński), Łukasz Balejko (pow. siemiatycki).


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: