Ceny płodów rolnych

 • 2019-09-13

  Amerykańskie kontrakty na zboża i soję wzrosły po publikacji najnowszych prognoz

  W czwartek (12-09-2019) Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował swoje comiesięczne szacunki podaży i popytu.

 • 2019-09-12

  Przecena większości kontraktów na zboża i nasiona oleiste

  Zboża, soja oraz rzepak oddały w środę część wzrostów z początku tygodnia. Spadki notowań przeważały wczoraj po obu stronach Atlantyku. Kontraktom w Chicago szkodziło skokowe umocnienie dolara w stosunku do głównych walut (mniej konkurencyjny eksport) i mniejsze szanse na złagodzenie wojny handlowej między USA i Chinami.

 • 2019-09-12

  Ceny zbóż na giełdach towarowych (1.09.2019)

  Na krajowych giełdach towarowych w dniach od 26 sierpnia do 1 września 2019 roku ceny zbóż względem poprzedniego tygodnia wzrosły. Jedynie cena pszenicy paszowej zmalała.

 • 2019-09-11

  Kontynuacja odbicia na giełdowym rynku zbóż i oleistych

  Notowania zbóż i oleistych rosły wczoraj po obu stronach Atlantyku. Z grona drożejących kontraktów wyłamała się tylko kanadyjska canola. W Chicago fundusze hedgingowe redukują swoje krótkie pozycje przed publikacją czwartkowych prognoz USDA w obawie, że nastąpi korekta w dół oczekiwanych zbiorów kukurydzy i soi.

 • 2019-09-10

  Amerykańska pszenica odbiła mocno w górę

  W Chicago najbliższa seria pszenicy podrożała w poniedziałek o ponad 3% pod wpływem zamykania krótkich pozycji spekulacyjnych przed publikowaną w czwartek miesięczną prognozą USDA.

 • 2019-09-09

  Unijne kontrakty na zboża na długoterminowych minimach

  W piątek na rynek giełdowy zbóż i oleistych powróciły spadki. Na terenach głównych amerykańskich upraw kukurydzy i soi panuje łagodna i wilgotna pogoda. Zagrożeń pogodowych nie widać też w prognozach na kolejne tygodnie.

 • 2019-09-06

  Odbicie na rynku pszenicy w Chicago pomogło w stabilizacji notowań unijnych zbóż w okolicy długoterminowych minimów

  W czwartek w Chicago fundusze hedgingowe wykorzystały niskie notowania amerykańskich kontraktów na pszenicę do realizacji zysków. Pretekstem do odkupienia części kontraktów stała się susza panująca w Australii (trzeci rok z rzędu) i oczekiwania, że USDA w najbliższej prognozie podaży i popytu (ukaże się 12 września) obniży produkcję pszenicy w kraju zaliczanym do grona...

 • 2019-09-05

  Po obu stronach Atlantyku kontrakty na zboża odnotowały nowe minima

  Słaby popyt i korzystna pogoda zepchnęły notowania kukurydzy w Chicago na nowe minima. Termin wrześniowy kukurydzy potaniał we wtorek o ponad 2% zaliczając historyczne minima tej serii.

 • 2019-09-03

  Unijna pszenica zalicza swoje półtoraroczne minima

  Giełda w Paryżu zamknęła piątek przeceną kontraktów na unijną pszenicę i kukurydzę. Presja spadkowa płynęła tego dnia z za oceanu, ale wynikała również z lepszych prognoz zbiorów większości zbóż opublikowanych przez Komisję Europejską. Tymczasem rzepak zyskał na wartości i wyraźnie przekroczył poziom 380 eur/t. W poniedziałek spadek notowań zbóż był kontynuowany...

 • 2019-08-30

  Pszenica taniała po obu stronach Atlantyku

  W Chicago kukurydza (nie dotyczy terminu na wrzesień) i soja wzrosły lekko na zamknięciu czwartkowej sesji, a najbardziej aktywne kontrakty (serie) zaliczyły swoje tygodniowe maksima. Fundusze hedgingowe, które mają sporą pozycję krótką w kukurydzy i soi zaczęły odkupować kontrakty. Na razie warunki pogodowe w pasie kukurydzy są sprzyjające, ale rekordowe opóźnienia zasiewów...

 • 2019-08-30

  Ceny zbóż na giełdach towarowych (18.08.2019)

  Na krajowych giełdach towarowych w dniach od 12 do 18 sierpnia 2019 roku ceny zbóż względem poprzedniego tygodnia zmalały. Jedynie cena pszenicy konsumpcyjnej pozostała niezmienna.

 • 2019-08-29

  Rynek zbóż w kraju (18.08.2019)

  Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym rynku zbóż.