| Autor: redakcja1

Analiza rynku zbóż (Q1 2014 r.)

W lutym i w marcu 2014 roku, przede wszystkim na skutek zaostrzenia konfliktu na Ukrainie i trudnych warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych, ceny pszenicy na rynku krajowym silnie wzrastały - zaznaczają analitycy Banku BGŻ.

Analiza rynku zbóż (Q1 2014 r.)
Pszenica kupowana na cele konsumpcyjne kosztowała średnio 770 zł/t w stosunku do prognozowanych 750-785 zł/t, a pszenica paszowa 772 zł/t wobec przewidywanych 760-790 zł/t. Tona kukurydzy z dostawą kosztowała 668 zł/t w odniesieniu do szacowanych 660-685 zł/t.
 
W bieżącym sezonie wyjątkowo duża część zebranego ziarna pszenicy została przeznaczona na eksport. Jak wynika z danych GUS, w 2013 r. pszenicy zebrano 9,47 mln t, przy czym eksport wyniesie 2,2-2,4 mln t, a więc będzie to 25% krajowego ziarna.
 
Sytuacja ta zwiększa powiązanie polskiego rynku z rynkami globalnymi, zmniejsza opóźnienie reakcji cen na rynku krajowym w odniesieniu do unijnego (np. giełdy MATIF) i utrwala rozkład lokalnych cen od najwyższych w portach i na zachodniej granicy do najniższych na południowym wschodzie kraju. Zachęca także do zwiększania areału upraw pszenicy oraz większego zastosowania w skarmianiu zwierząt innych zbóż niż pszenica.
 
Aktualnie na kształtowanie się cen na rynkach światowych w bardzo dużej mierze wpływają kolejne prognozy produkcji zbóż w sezonie 2014/2015. Niemniej jednak w ostatnich kilku miesiącach prognozy wskazywały na jeszcze większą produkcję niż wcześniejsze oceny, a także nieco mniejsze zużycie i wyższe zapasy końcowe.
Z lutowego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (MRZ) wynikało, że globalna relacja zapasów do zużycia dla zbóż z wykluczeniem ryżu, na koniec sezonu 2013/2014 ukształtuje się w granicach 20,2%, a z majowego raportu - może być to 20,6%. Wynikało to przede wszystkim z poprawy bilansu kukurydzy.
 
Globalna produkcja zbóż w sezonie 2014/2015 oceniana jest na nieco mniejszym poziomie niż rekordowa produkcja w sezonie poprzednim. W dalszym ciągu będzie to jednak drugi największy wynik w historii. W związku z tym zbiory będą nawet wyższe niż w poprzednim sezonie, jeżeli warunki pogodowe nadal będą korzystne.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!