| Autor: redakcja1

Wysoki udział portów morskich w eksporcie zbóż z Polski

Jak wynika z danych zebranych przez Sparks Polska, eksport zbóż za pośrednictwem portów morskich w maju 2015 roku wyniósł 209 tys. t. Oznacza to znaczne spowolnienie w odniesieniu do poprzednich miesięcy. W czterech pierwszych miesiącach 2015 r. z naszego kraju przez porty wypływało średnio miesięcznie 460 tys. t zbóż. Warto jednak zauważyć, że zazwyczaj na przednówku sprzedaż z Polski wyraźnie hamuje. Wielkość omawianego wywozu w maju tego roku jest i tak o 83%, czyli 95 tys. t wyższa niż w maju 2014 roku - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Wysoki udział portów morskich w eksporcie zbóż z Polski

Handel portowy polskim zbożem

W obrębie jedenastu miesięcy sezonu 2014/2015 załadunki portowe zbóż wyniosły w sumie 3,792 mln t. Jest to rekordowa ilość, która o 42% przewyższa dobre wyniki z poprzedniego sezonu. W analogicznym okresie sezonu 2013/2014 na statki w portach załadowano 2,672 mln t ziarna. Natomiast import ziarna zbóż za pośrednictwem portów w tym samym czasie był sporo mniejszy i obniżył się ze 193 tys. t do 141 tys. t.

 

Eksport pszenicy

W strukturze rodzajowej wywozu zdecydowanie prym wiedzie pszenica. Jej wysyłka w maju br. wyniosła 195 tys. t, co oznacza, że stanowiła 93% całego eksportu zbóż. Ilość wywieziona w omawianym miesiącu była wprawdzie sporo mniejsza niż w poprzednich miesiącach, gdzie przeciętnie w okresie I-IV wyniosła 425 tys. t, jednak była wyższa o 192% niż w tym samym miesiącu w 2014 roku. Jeśli spojrzymy na dane historyczne wielkość ta robi jeszcze większe wrażenie. Zaledwie dwa lata temu, w sezonie 2012/2013, taką ilość pszenicy ładowano średnio w obrębie trzech miesięcy.

 

Zazwyczaj w miesiącach maj-czerwiec wysyłka pszenicy z Polski znacznie maleje. W miesiącach tych ładowane jest przeciętnie o połowę mniej ziarna niż w miesiącach styczeń-kwiecień. Poza tym w tym roku hamująco na eksport działało niewątpliwie obserwowane w marcu i kwietniu umocnienie się złotego wobec EUR.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!