| Autor: redakcja12

Gospodarz w polu – uprawa kukurydzy nie jest wcale taka prosta

Przez ostatnie 10 lat zaobserwowano zwiększenie powierzchni uprawy kukurydzy. Przełożyło się to na większe plony, które są obecnie zbliżone do rzepaku ozimego czy pszenicy ozimej.

Następnym krokiem, o którym należy pamiętać przy uprawie kukurydzy to dbałość o jej bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój w dalszych etapach. Na poddanym analizie polu, zastosowano mocznik jako jedną z najpopularniejszych metod nawożenia azotem.
 
- Forma amidowa potrzebuje chwilki czasu, po to, by później przejść do form dostępnych dla rośliny, czyli formy amonowej i azotonowej – zaznaczył Rafał Opiłowski, po czym dodał: - Cynk jest takim kluczowym pierwiastkiem kojarzonym z kukurydzą, bardzo ważne jest to, że prawdopodobnie podano tutaj na poziomie 200 kg mocznika plus jakieś nawożenie było wcześniejsze. Czyli mamy potężną dawkę azotu, którego jak widać te rośliny jeszcze nie zdążyły przerobić. Bardzo ważnym pierwiastkiem w takim układzie będzie cynk, który dzięki swoim funkcjom jako pierwiastka okołoazotowego, będzie nam poprawiał wykorzystanie tego azotu.
 
Ponadto, innymi, ważnymi pierwiastkami będą fosfor, potas, siarka czy też magnez. Przeprowadzanie kolejnych zabiegów czy dostarczanie kukurydzy dodatkowych pierwiastków, ma na celu wspomóc jej dalszy rozwój. Nowym pierwiastkiem wykorzystywanym przy nawożeniu jest krzem – rośliny są sztywniejsze, odporniejsze na patogeny, wspomaga fotosyntezę, tym samym dając duże efekty w finalnych zbiorach naszych plonów.


Tagi:
źródło: