| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (12-16.10.2015)

W minionym tygodniu notowania pszenicy na Euronext zmalały o 0,8% do 177,5 EUR/t, a kukurydzy o 2,6% do 161,3 EUR/t. Sytuację na giełdowym rynku zbóż podsumowuje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (12-16.10.2015)

Rynek zbóż w USA

Spadki cen zbóż wystąpiły także na amerykańskich giełdach. W trakcie ostatniego tygodnia na CBoT pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała o 1,8% do 184,6 USD/t, a kukurydza o 4% do 147,8 USD/t. Główne przyczyny obserwowanych obniżek są takie same jak w przypadku rynku unijnego, tj. wysoka podaż pszenicy oraz nie najlepsze wyniki eksportu. Silny dolar dodatkowo utrudnia amerykański wywóz.

 

Pomimo ujemnych korekt dokonanych dla produkcji kukurydzy w Stanach przez USDA w ostatnim raporcie z 345 mln ton do 344,3 mln ton, zwiększająca się dostępność kukurydzy z tegorocznych zbiorów wytwarza presję na zniżkę cen. Ponadto wysokie zapasy początkowe zarówno w USA - 44 mln ton, jak i w ujęciu globalnym - 196 mln ton powodują, że podaż tego gatunku nadal jest spora. Poza tym efekt substytucyjny innych gatunków zastępujących kukurydzę w mieszankach paszowych także sprawia, że spadek jej produkcji nie ma dużego znaczenia dla światowego bilansu zbożowego, który w sezonie 2015/2016 w dalszym ciągu będzie w miarę komfortowy. Do tego zniżkowe tendencje cen pszenicy mogą działać spadkowo również na ceny kukurydzy.

 

Po zbiorach na półkuli północnej uwaga obserwatorów rynku i analityków przeniesie się na półkulę południową. Wnikliwie obserwowany będzie głównie wpływ suszy na uprawy pszenicy na wschodnim wybrzeżu Australii (efekt zjawiska El Nino). Na nastroje na rynku zbożowym będzie wpływać również kondycja ozimin. Niepokojące doniesienia pojawiały się ostatnio o wpływie suszy na stan zbóż ozimych na Ukrainie i w Rosji. Do czynników zwyżkowych należy też zużycie zbóż, a w szczególności kukurydzy na cele biopaliwowe. Jak wiemy tej jesieni tempo produkcji bioetanolu w USA jest szybsze niż w porównywalnym czasie 2014 roku.

 

Jak podkreśla jednak FAMMU/FAPA, większość czynników przemawia aktualnie za utrzymywaniem się notowań zbóż na niskim poziomie, mogą one dalej spadać, bądź poruszać się w trendzie bocznym.



Tagi:
źródło: