| Autor: redakcja1

Uprawom zbóż ozimych zagrażają skrzypionki

Według Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, obecnie tylko w województwie lubuskim nie występuje skrzypionka. W pozostałych regionach pojawiły się niebezpieczne dla roślin ozimych larwy szkodnika.

Uprawom zbóż ozimych zagrażają skrzypionki

Skrzypionki
 

Jak wskazuje PIORiN, decyzję o walce z skrzypionkami oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

Zwalczanie skrzypionek przeprowadza się w czasie, kiedy na plantacjach zbóż obserwowane są larwy skrzypionki wielkości 4 mm z najwcześniej złożonych jaj i jednocześnie następuje masowy wylęg larw z masowo składanych jaj. Oba stadia rozwojowe określają optymalny termin zwalczania szkodnika.

Jeżeli zatem na uprawach zbóż znajdują się 1 – 2 larwy na jednym źdźble pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta, czy też jedna larwa na 2 – 3 źdźbła jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa, to należy dokonać zabiegu zwalczającego za pomocą insektycydów.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, a także w podkarpackim.


Tagi:
źródło: