Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Uprawom zbóż ozimych zagrażają skrzypionki

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, obecnie tylko w województwie...

Według Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, obecnie tylko w województwie lubuskim nie występuje skrzypionka. W pozostałych regionach pojawiły się niebezpieczne dla roślin ozimych larwy szkodnika.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Skrzypionki
 

Jak wskazuje PIORiN, decyzję o walce z skrzypionkami oraz dobór właściwej metody należy podjąć po ówczesnej obserwacji pojawienia się szkodnika.

Zwalczanie skrzypionek przeprowadza się w czasie, kiedy na plantacjach zbóż obserwowane są larwy skrzypionki wielkości 4 mm z najwcześniej złożonych jaj i jednocześnie następuje masowy wylęg larw z masowo składanych jaj. Oba stadia rozwojowe określają optymalny termin zwalczania szkodnika.

Jeżeli zatem na uprawach zbóż znajdują się 1 – 2 larwy na jednym źdźble pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta, czy też jedna larwa na 2 – 3 źdźbła jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa, to należy dokonać zabiegu zwalczającego za pomocą insektycydów.

Jednakże zalecane jest przeprowadzenie oprysków dopiero wtedy gdy metody biologiczne, agrotechniczne i hodowlane zawiodą.

Pierwsze plantacje zaatakowane przez tego szkodnika w tym roku znajdują się w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, a także w podkarpackim.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy

  Właściwa historia rolnictwa rozpoczyna się około 12 tysięcy lat temu. Od tego momentu wędrowne dotychczas plemiona ludzkie, niezależnie w kilku miejscach na naszej planecie (Egipcie, Mezopotamii,...
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!
 • Uprawy wielkoobszarowe – nie tędy droga!

  W XX wieku produkcja żywności stała się wielkim przemysłem, którego głównym celem jest zysk. Język gospodarzy zdominowały takie słowa, jak mechanizacja, chemizacja, intensyfikacja…
 • Nie będzie zmiany współczynnika zazieleniania
 • Nie będzie zmiany współczynnika zazieleniania

  Do obszarów proekologicznych (EFA) w ramach zazielenienia rolnicy mogą zaliczyć liczne elementy, o ile spełniają one warunki uznawania ich za obszary EFA, w tym międzyplony lub pokrywę zieloną w...
 • Produkcja krajowa zbóż
 • Produkcja krajowa zbóż

  W Polsce zbiory zbóż w minionym roku zostały oszacowane na 31,9 mln ton, czyli na poziomie wyższym o 7% niż w 2016 r. i o 9% od przeciętnej z lat 2012–2016.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl