| Autor: redakcja3

Prognoza gospodarcza KE: Gospodarka rusza, choć powoli

W ostatnich miesiącach pojawiły się obiecujące oznaki ożywienia gospodarczego w Europie. Po spadkach PKB odnotowywanych do pierwszego kwartału 2013 r. w drugim kwartale nastąpiło ożywienie gospodarki europejskiej i oczekuje się, że realny PKB utrzyma tendencję zwyżkową do końca roku.

Prognoza gospodarcza KE: Gospodarka rusza, choć powoli

Z uwagi na to, że zmiany na rynku pracy zwykle są widoczne co najmniej pół roku po zmianach PKB, szacuje się, że przełożenie się ożywienia działalności gospodarczej na nowe miejsca pracy będzie stopniowe. W bieżącym roku stopa bezrobocia utrzymuje się w niektórych krajach na bardzo wysokim poziomie, a zatrudnienie nadal spada. W ostatnim okresie sytuacja na rynku pracy zaczęła się jednak poprawiać i przewiduje się niewielki spadek bezrobocia do 10,7 proc. w UE i 11,8 proc. w strefie euro do 2015 r., przy czym rozbieżności pomiędzy poszczególnymi krajami pozostaną znaczące.

Szacuje się, że inflacja cen konsumpcyjnych utrzyma się w okresie objętym prognozą na niskim poziomie zarówno w UE, jak i w strefie euro i wyniesie około 1,5 proc.

Salda obrotów bieżących w państwach członkowskich podatnych na zagrożenia uległy w ostatnich latach znaczącej i konsekwentnej poprawie. Dzięki ciągłemu zwiększaniu konkurencyjności cenowej i zwiększeniu eksportu oczekuje się, że wiele z tych państw odnotuje w bieżącym roku nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących.

Wczesne, zdecydowane działania prowadzą do spowolnienia konsolidacji

Oczekuje się dalszego obniżania deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych. Przewiduje się, że w 2013 r. nominalny deficyt budżetowy spadnie do 3,5 proc. PKB w UE, a w strefie euro do 3 proc., natomiast wskaźnik zadłużenia do PKB wyniesie blisko 90 proc. w UE i 96 proc. w strefie euro. Według prognoz, za sprawą działań służących konsolidacji wprowadzonych w szeregu państw członkowskich deficyt strukturalny, tj. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych po skorygowaniu o czynniki cykliczne, działania jednorazowe i tymczasowe, znacząco spadnie w 2013 r. (o ponad 0,5 proc. PKB) zarówno w UE, jak i w strefie euro. Zgodnie z projektami budżetów na 2014 r., które były dostępne przed datą opracowania prognozy, poprawa ta utrzyma się w 2014 r., ale jej tempo będzie wolniejsze. Częściowo można to wytłumaczyć faktem, że niektóre z państw członkowskich osiągnęły już swoje cele średniookresowe w zakresie strukturalnego salda budżetowego, co powinno przyczynić się do sprowadzenia długu publicznego na ścieżkę zniżkową.

Bardziej zrównoważone ryzyko

Jesienna prognoza opiera się na założeniu rygorystycznego wprowadzenia w życie uzgodnionych środków politycznych zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu państw członkowskich, które będzie towarzyszyć trwającemu procesowi koniecznych dostosowań i działaniom służącym przywróceniu zaufania i poprawie warunków finansowych.

Zdecydowane wdrażanie polityki doprowadziło do zażegnania wynikających z kryzysu zadłużeniowego obaw dotyczących integralności euro. Pojawiła się natomiast możliwość szybszego wystąpienia dalszych, pozytywnych skutków reform wprowadzonych w ostatnich latach. Mimo iż niepewność zmniejszyła się, utrzymuje się jednak na wysokim poziomie i może niekorzystnie wpływać na wzrost gospodarczy. Pozostaje zagrożenie, że niedociągnięcia we wdrażaniu polityki mogą doprowadzić do powrotu niepewności i napięć finansowych, zwiększyły się również zewnętrzne czynniki ryzyka zagrażające osiągnięciu założonych celów.



Tagi:
źródło: