Debata o rolnictwie w Sejmie RP

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba wystąpił w Sejmie RP odnosząc się do zarzutów, jakie zostały wysunięte pod jego adresem we wniosku o wotum nieufności.

Debata o rolnictwie w Sejmie RP

O wynikach negocjacji informowane są na bieżąco Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu i Senatu. Dwukrotnie 17 kwietnia i 10 lipca minister osobiście przedstawiał Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację o wynikach negocjacji WPR na lata 2014 – 2020.

Osiągnięty kompromis daje możliwość wspierania rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.

W negocjacjach udało się:

  1. utrzymać dotychczasowy, akceptowany przez rolników tzw. uproszczony system płatności bezpośrednich;
  2. uzyskać dla województwa mazowieckiego możliwość korzystania ze wsparcia przewidzianego dla biedniejszych regionów;
  3. wprowadzić dodatkowe wsparcie dla młodych rolników w ramach systemu płatności bezpośrednich;
  4. stosować uproszczone schematy płatności dla małych gospodarstw. Małe gospodarstwa będą wyłączone na wniosek rolników z obowiązku zazielenienia i kontroli wzajemnej zgodności. Może to dotyczyć nawet 700 tys. gospodarstw, a PiS z uporem maniaka zarzuca, że nie uregulowano kwestii uproszczenia wzajemnej zgodności;
  5. uzyskać możliwość wyższego wsparcia (do 15 % koperty płatności bezpośrednich) dla płatności związanych z produkcją;
  6. utrzymać obecne warunki wsparcia obszarów ONW do 2017 r. Około 750 tys. rolników w Polsce korzysta z tych dopłat.

Z polityki spójności będą realizowane zadania inwestycyjne na obszarach wiejskich w zakresie rozbudowy infrastruktury technicznej np. wodociągi, kanalizacja.

Według uzgodnień na Radzie Ministrów na te cele przewiduje się kwotę ok. 4,5 mld euro.

Rolnictwo i rozwój wsi będą w dalszym ciągu wspierane środkami budżetu krajowego.

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, ocena obecnej sytuacji to także najważniejszy temat stałych konsultacji z organizacjami rolniczymi, szczególnie tymi, które są zrzeszone w Copa – Cogeca.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba odniósł się w skrócie również do pozostałych zarzutów we wniosku.

Dalsze zmniejszenie środków na rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich.

To także nieprawda.

Wsparcie publiczne systematycznie rośnie - w 2013 r. wsparcie to było o ponad 22 mld zł wyższe niż w 2005 r. (środki krajowe i unijne). To fakt.

Brak koncepcji rozwoju obszarów wiejskich i chaos programowy.

Po pierwsze: w kwietniu 2012 r. Rada Ministrów przyjęła Strategię Zrównoważonego podkreślam Zrównoważonego Rozwoju Wsi Rolnictwa i Rybactwa na lata 2012 – 2020. Strategia powstała w wyniku szerokich konsultacji. Była dobrze oceniona, także przez Sejmową Komisję Rolnictwa. Strategia, co najważniejsze stanowi podstawę do określenia mechanizmów wsparcia rozwoju obszarów wiejskich w programach finansowanych przez inne fundusze, np. Fundusz Spójności czy Europejski Fundusz Społeczny.

Po drugie: wspólnotowa polityka rolna na lata 2014-2020 wyraźnie określa priorytety dla obszarów wiejskich, także w Polsce. Celem, w tym zakresie, przyjętym przez resort jest dalsza poprawa konkurencyjności całego sektora rolnego, działania w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu, a także wspieranie rozwoju lokalnego na obszarach wiejskich. Cel ten znajduje odzwierciedlenie w projekcie PROW 2014-2020.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: