| Autor: redakcja1

Amerykańska pszenica mocno straciła na wartości

W Chicago marcowa seria pszenicy potaniała w piątek o blisko 3% (-2,4% w skali tygodnia), pod presją lepszych od oczekiwań danych z USA.

Amerykańska pszenica mocno straciła na wartości
Na wartości straciła też kukurydza, ponieważ USDA podniósł i tak już rekordową wydajność, a w konsekwencji też amerykańskie zbiory. Najbliższa seria kukurydzy potaniała w piątek 0,7% (-1,4% w skali tygodnia). Jedynie soja oparła się przecenie, a styczniowy kontrakt podrożał o 0,4% w piątek (ale potaniał 1,8% w skali tygodnia). USDA zmniejszył szacunki średniego plonu soi i w konsekwencji krajowe zbiory.
 
Najnowsze prognozy dla USA:
 
Pszenica - Raport na temat areału zasiewów pszenicy ozimej pokazał dużo mniejszy, niż się spodziewano, spadek amerykańskich zasiewów (mimo to wynik najgorszy od 1909 roku). Dodatkowo korekta w górę importu pszenicy i w dół krajowego zużycia, podniosła prognozowane zapasy końcowe tego zboża w USA, o 0,8 mln t, do 26,92 mln t.
 
Kukurydza - Szacunek średniego plonu kukurydzy w USA podniesiono ze 175,4 do 176,6 buszli/akr (rekord). Podniesiono też amerykańską produkcję kukurydzy, mimo lekkiego cięcia w dół areału, do 371 mln t (+0,7 mln t od grudnia) i o 1 mln t oczekiwane zapasy końcowe.
 
Soja - USDA zmniejszył szacunki średniego plonu soi z 49,5 do 49,1 buszli/akr i o prawie 1 mln ton krajowe zbiory do i tak rekordowych 119,5 mln ton. Pozostałe dane dla soi były już prospadkowe. Szacowany amerykański eksport soi obniżono o prawie 2 mln ton, co z nawiązką skonsumowało lekki wzrost krajowego spożycia. W efekcie zapasy na koniec sezonu powinny wzrosnąć z 12,12 mln t (grudzień) do 12,79 mln t (styczniowa prognoza). Oznaczać to będzie wzrost amerykańskich zapasów końcowych soi o ok. 50% - licząc rok do roku.
 
W piątek fundusze hedgingowe sprzedały netto 13 tys. kontraktów na kukurydzę, 10,5 tys. na pszenicę, ale kupiły netto 11 tys. kontraktów na soję.
 
Unijne kontrakty
 
Spadki na rynku zbóż za oceanem wytyczyły kierunek zmian, który obowiązywał w piątek w Paryżu.  Euro umocniło się do dolara o blisko 1,5% w piątek, dostarczając dodatkowych argumentów stronie podażowej. Najbliższe serie kukurydzy i pszenicy straciły na ostatniej sesji 0.5% i 0,8% - zaliczając historyczne minima tych serii. Rzepak potaniał w piątek o tylko skromne 0,2%, korzystając nieco z bijącej rekordy cen ropy.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!