| Autor: redakcja12

Burak Ćwikłowy – źródło naturalnych przeciwutleniaczy

W ostatnich latach zmienia się podejście do roli, jaką w kształtowaniu zdrowia człowieka odgrywa żywność. Wzrasta zainteresowanie przeciwutleniaczami (antyoksydantami) jako komponentami diety, co jest związane z ich korzystnym wpływem na ludzkie zdrowie.

Burak Ćwikłowy – źródło naturalnych przeciwutleniaczy
W badaniach epidemiologicznych wykazano, że poprawnie skomponowana dieta, dostarczająca energii głównie ze źródeł roślinnych może zapobiegać rozwojowi pewnych chorób, np. nowotworów lub arteriosklerozy. Szczególne zainteresowanie wzbudza aktywna rola niektórych substancji pokarmowych w kształtowaniu dobrego zdrowia i długowieczności oraz w procesach inicjacji, promocji i hamowania chorób, szczególności chorób nowotworowych i układu krążenia.
 
Wśród substancji bioaktywnych zawartych w żywności niezwykle istotną rolę odgrywają przeciwutleniacze takie jak polifenole, witamina C, E i karotenoidy. Szczególnie dużą aktywnością przeciwutleniającą wśród produktów roślinnych wyróżniają się owoce jagodowe bogate w antocyjany i taniny, a także produkty przetworzone, jak soki i wina.

W grupie warzyw wskazać należy na pomidory i przetwory pomidorowe bogate w likopen, ponadto takie gatunki, jak: czosnek, jarmuż, brokuły, buraki i brukselka.

 
Burak ćwikłowy jest powszechnie uprawianym w Polsce warzywem korzeniowym. Korzenie buraka spożywa się w postaci wielu potraw            i przetworów. Burak ćwikłowy jest spożywany w stanie świeżym przez większą część roku, ponadto stanowi jedno z podstawowych warzyw wykorzystywanych powszechnie w przemyśle przetwórczym do produkcji ćwikły, soków pitnych, zup, konserw, mrożonek. U młodych roślin częścią jadalną są również liście.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!