| Autor: redakcja1

Deszcze utrudniają zbiory kukurydzy i soi

W Chicago kontrakty na zboża i soję zamknęły piątkową sesję na plusie, ale jedynie w przypadku soi wzrost dzienny przekroczył 1%. W skali minionego tygodnia liderem wzrostów była kukurydza (dotyczy serii najbliższych) z wynikiem +3,4%. Blisko 3% zwyżkę zaliczyła soja i o 2,4% umocniła się pszenica.

Deszcze utrudniają zbiory kukurydzy i soi
Jak zauważa Andrzej Bąk z WGT S.A., deszczowa pogoda na głównych terenach amerykańskich upraw kukurydzy i soi spowalnia zbiory i stanowi wsparcie ostatnich wzrostów notowań w Chicago. Także piątkowe dane na temat amerykańskiego eksportu w sierpniu były elementem prowzrostowym dla kukurydzy i soi. Wysyłki kukurydzy okazały się rekordowe (dla tego miesiąca) na poziomie 5,843 mln ton (+67% r/r). Doskonały wynik miesięczny zaliczył też etanol (+25% r/r).

Eksport soi w sierpniu wyniósł 3,368 mln ton (+13% r/r), co jest drugim w historii wynikiem dla tego miesiąca.

O ile sprzedaż eksportowa kukurydzy jest doskonała, soi dobra (zważywszy na wojnę handlową z Chinami) to eksport pszenicy pozostaje słaby. Sierpniowe wysyłki amerykańskiej pszenicy wyniosły tylko 2,099 mln ton (-14% r/r) i jest to drugi najsłabszy wynik (dla sierpnia) w historii raportowania.

 
W piątek fundusze hedgingowe kupiły netto 7,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 7 tys. na soję i 2,5 tys. na pszenicę.
 
Unijne kontrakty
 
Kukurydza i pszenica podążały w piątek za wzrostem notowań amerykańskich odpowiedników, stąd też kontrakty te zamknęły dzień na lekkich plusach (dotyczy serii najbliższych). W skali tygodnia kukurydza potaniała jednak o symboliczne 0,25 euro do 174,25 eur/t w piątek, a pszenica zyskała 2 euro do 20,3,5 eur/t na zamknięciu tygodnia. Notowania tych kontraktów pozostają w kilkutygodniowym trendzie bocznym.
 
Przeceny na rynku ropy i olejów roślinnych zaszkodziły w piątek unijnemu rzepakowi. Seria najbliższa straciła tego dnia 0,25 euro i wyceniona została na 376,75 eur/t. Jednak w skali tygodnia rzepak zyskał na wartości 4,25 euro (+1,1%) i notowany był w piątek w okolicy 6-tygodniowego szczytu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: