Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
GUS: Zbiory traw łąkowych z II pokosu wyniosły 2,8 mln ton

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak ocenił Główny Urząd Statystyczny nieznaczne opady w lipcu oraz brak opadów w sierpniu i...

Jak ocenił Główny Urząd Statystyczny nieznaczne opady w lipcu oraz brak opadów w sierpniu i we wrześniu na terenie niemal całego kraju wyjątkowo niekorzystnie wpłynęły na wegetację na trwałych użytkach zielonych po zbiorze I pokosu traw łąkowych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory siana łąkowego

Warunki meteorologiczne wykazywały jednak bardzo duże zróżnicowanie w poszczególnych rejonach i decydowały o wzroście runi po zbiorze I pokosu. W lipcu występowały opady deszczu o charakterze burzowym, wynoszące 20 mm wody w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu 1-2 godzin. Deszcze te niejednokrotnie stanowiły 30% sumy miesięcznych opadów, jednak ulegały znacznym spływom powierzchniowym nie nawadniając gleb.
 
Niesprzyjający rozkład opadów deszczu przy rekordowo wysokich temperaturach powietrza, jakie zaobserwowano w tym okresie, spowodowały suszę rolniczą, która zaczęła się w czasie wzrostu II pokosu na łąkach trwałych. Wpłynęło to także bardzo niekorzystnie na odrost runi na pastwiskach. Największe straty potencjalnych plonów II pokosu notowano na łąkach położonych w siedliskach suchych, a więc na średnich i słabych glebach mineralnych lub mineralno-murszowych o małej retencji wodnej, korzystających przede wszystkim z wód opadowych.
 
Plony II pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano oceniono na 10,5 dt/ha, a zbiory z łąk trwałych z drugiego pokosu wyniosły 2,8 mln t.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl