| Autor: redakcja1

GUS: Zbiory traw łąkowych z II pokosu wyniosły 2,8 mln ton

Jak ocenił Główny Urząd Statystyczny nieznaczne opady w lipcu oraz brak opadów w sierpniu i we wrześniu na terenie niemal całego kraju wyjątkowo niekorzystnie wpłynęły na wegetację na trwałych użytkach zielonych po zbiorze I pokosu traw łąkowych.

GUS: Zbiory traw łąkowych z II pokosu wyniosły 2,8 mln ton

Zbiory siana łąkowego

Warunki meteorologiczne wykazywały jednak bardzo duże zróżnicowanie w poszczególnych rejonach i decydowały o wzroście runi po zbiorze I pokosu. W lipcu występowały opady deszczu o charakterze burzowym, wynoszące 20 mm wody w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu 1-2 godzin. Deszcze te niejednokrotnie stanowiły 30% sumy miesięcznych opadów, jednak ulegały znacznym spływom powierzchniowym nie nawadniając gleb.
 
Niesprzyjający rozkład opadów deszczu przy rekordowo wysokich temperaturach powietrza, jakie zaobserwowano w tym okresie, spowodowały suszę rolniczą, która zaczęła się w czasie wzrostu II pokosu na łąkach trwałych. Wpłynęło to także bardzo niekorzystnie na odrost runi na pastwiskach. Największe straty potencjalnych plonów II pokosu notowano na łąkach położonych w siedliskach suchych, a więc na średnich i słabych glebach mineralnych lub mineralno-murszowych o małej retencji wodnej, korzystających przede wszystkim z wód opadowych.
 
Plony II pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano oceniono na 10,5 dt/ha, a zbiory z łąk trwałych z drugiego pokosu wyniosły 2,8 mln t.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!