| Autor: redakcja6

EPPO na rzecz zdrowia roślin

W dniach 20-23 czerwca 2017 r. odbyło się w Gdańsku 55. posiedzenie Grupy Roboczej ds. Regulacji Fitosanitarnych Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin (EPPO).

EPPO na rzecz zdrowia roślin
W pracach Grupy uczestniczyli specjaliści w zakresie zdrowia roślin z kilkunastu krajów członkowskich EPPO, w tym z Polski, przedstawiciel Komisji Europejskiej i obserwator z USA, pod przewodnictwem Martina Warda - Dyrektora Generalnego EPPO.
 
Wśród zagadnień dyskutowanych w kolejnych dniach pracy Grupy Roboczej ds. Środków Fitosanitarnych na uwagę zasługują nowe inicjatywy EPPO podejmowane na rzecz zdrowia roślin we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami.
 
Szczególnie interesująca wydaje się propozycja działań zalecanych na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w związku z zagrożeniem roślin przez najbardziej niebezpieczne szkodniki i choroby. Celem tego dokumentu jest wypracowanie najskuteczniejszych form współpracy krajowych służb ochrony roślin ze społeczeństwem w sytuacjach kryzysowych dla zdrowia roślin.
 
Przedstawiono także postęp prac nad przygotowaniem nowego systemu informatycznego, tworzonego w ramach Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin przy współudziale EPPO, tzw. e-PHYTO. System ten umożliwi wymianę elektronicznych świadectw fitosanitarnych pomiędzy państwami eksportującymi i importującymi towary roślinne, przyspieszając proces certyfikacji eksportowej oraz uniemożliwiając fałszowanie dokumentów. W bieżącym roku planowane jest zakończenie fazy pilotażowej tego projektu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!