GUS: Dobre zbiory siana łąkowego w 2013 r.

Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego opublikował wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako piątą na łamach Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę zbiorów siana łąkowego.

GUS: Dobre zbiory siana łąkowego w 2013 r.
Mimo opóźnionej wiosny, stan użytków zielonych w 2013 r. był dobry, jednak wegetacja roślin rozpoczęła się ze znacznym opóźnieniem, dopiero w kwietniu. Jej przebieg był bardziej dynamiczny niż w latach poprzednich. W kwietniu  i w maju wzrost roślinności łąkowej był bardzo intensywny. W okresie, kiedy trawy weszły w fazę strzelania w źdźbło, przyrost biomasy nabrał dużego tempa co rokowało uzyskanie plonów na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. W końcu maja i na początku czerwca ruń łąkowa była gotowa do sianokosów. Pogorszenie pogody na skutek częstych i miejscami obfitych opadów deszczu sprawiły, że zbiór traw I pokosu przedłużył się do końca czerwca. Mimo poprawy pogody koszenie łąk ze względu na nadmierne uwilgotnienie gleb oraz dróg dojazdowych było utrudnione lub niemożliwe. Skutkiem takiej pogody oraz warunków terenowych, zbiór pierwszego pokosu odbywał się z opóźnieniem co przełożyło się z jednej strony na wysokie plony a z drugiej na znaczne obniżenie ich jakości. Nadmiar wilgoci przyczynił się również do pleśnienia i gnicia runi.  

Warunki wegetacji roślin i przyrostu biomasy na łąkach po sprzęcie I pokosu w bieżącym roku nie były korzystne. Niewielka ilość opadów oraz okresy wysokich temperatur powietrza utrzymujące się od końca czerwca i w lipcu, zwłaszcza w centralnej i wschodniej części kraju, niekorzystnie wpłynęły na odrost roślinności łąkowej pod zbiory II pokosu siana. Szczególnie odczuły to łąki położone w siedliskach grądowych, dla których woda opadowa jest jedynym jej źródłem w tym okresie. W mniejszym stopniu dotyczyło to łąk położonych w siedliskach pobagiennych (zmeliorowane torfowiska) z uwagi na zdolność takich gleb do retencjonowania dużych ilości wody w profilu glebowym. Warunki do sprzętu i suszenia siana II pokosu siana były dobre.

Po  przęcie II  pokosu, warunki dla wzrostu roślinności łąkowej były korzystne. Dobre zaopatrzenie roślinności w wodę oraz ciepła i na ogół słoneczna pogoda sprzyjały plonowaniu łąk w III pokosie. W wielu gospodarstwach rolnych III pokos z łąk trwałych został przeznaczony w większości na spasanie przez zwierzęta.

Powierzchnia łąk trwałych w gospodarstwach rolnych wyniosła nieco ponad 2,5 mln ha i w porównaniu do 2012 r. zmniejszyła się o 0,6%.

Plony z łąk trwałych (łącznie trzech pokosów) wyniosły 50,6 dt/ha i były niższe od ubiegłorocznych o 1,3 dt/ha (o 2,5%).

Produkcja siana z łąk trwałych łącznie z trzech pokosów wyniosła blisko 12,7 mln t i była niższa od produkcji z 2012 r. o około 3,0%.


Tagi:
źródło: