| Autor: mikolaj

Szansa na dobre plony w 2013 roku. Ocena stanu upraw na jesieni 2012 roku [tabela]

Na jakość i wielkość plonów ma wpływ pogoda w różnym okresie wzrostu roślin. W przypadku ozimin warunki atmosferyczne w czasie jesieni są pierwszym ważnym momentem dla dalszego ich rozwoju.

Szansa na dobre plony w 2013 roku. Ocena stanu upraw na jesieni 2012 roku [tabela]
Podczas jesiennych miesięcy 2012 roku mogliśmy zaobserwować korzystne dla kiełkowania i wzrostu roślin ozimych warunki atmosferyczne chociaż we wrześniu istniały obawy, że brak opadów utrudni wschody i wegetację rzepaku - dowiadujemy się wynikowego szacunku produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2012 roku. Według analityków GUS październik okazał się miesiącem dość ciepłym i dostatecznie wilgotnym sprawiając, że stan tych roślin poprawił się. Były również  dobre  warunki wschodów  i wegetacji zbóż  i poplonów ozimych. Listopad, pomimo obniżenia temperatury, był sprzyjający wegetacji i przygotowaniu roślin do przezimowania.

Uprawy ozime w końcowej fazie rozwoju jesienią 2012 roku - przed wejściem w stan zimowego spoczynku - są właściwie wyrośnięte i dobrze rozkrzewione,  a  przebieg  pogody w listopadzie nie stwarza zagrożenia dla roślin. Istnieje niebezpieczeństwo, że nagły spadek temperatur w okresie wegetacji, bez okrywy śnieżnej może wpłynąć niekorzystnie na przezimowanie roślin.

Z oceny przeprowadzonej w listopadzie wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2013 roku zasiano ponad 4,3 mln ha, tj. o blisko 157 tys. ha mniej niż w roku ubiegłym, w tym:  
  • pszenicy ozimej zasiano ponad 1,8 mln ha,
  • żyta ponad 1,1 mln ha,
  • pszenżyta ozimego blisko 1,1 mln ha,
  • jęczmienia ozimego 212,4 tys. ha,
  • mieszanek zbożowych ozimych 89,2 tys. ha.
Powierzchnię obsianą rzepakiem ozimym analitycy GUS oszacowali na około 775,7 tys. ha.

Stan zasiewów zbóż ozimych pod zbiory 2012 r. przed  wejściem w stan zimowego spoczynku był lepszy od ubiegłorocznego. Oceniono go na 3,5 – 3,7 stopnia kwalifikacyjnego.

Najwyżej oceniono stan plantacji rzepaku ozimego na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, jęczmienia ozimego i pszenicy ozimej na 3,7 stopnia, a żyta na 3,6 stopnia. Najniżej oceniono stan plantacji mieszanek zbożowych (3,5 stopnia).

czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!