Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dopłatach do produkcji roślin białkowych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Dnia 9 kwietnia 2015 roku podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały...

Dnia 9 kwietnia 2015 roku podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały przedstawione zasady realizacji rządowego programu wieloletniego "Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystywania w paszach” a także możliwości zwiększania dostępności na rynku białka krajowego w związku ze wsparciem uprawy roślin wysokobiałkowych w ramach płatności bezpośrednich powiązanych z produkcją.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


KRiRW z podsekretarz stanu w MRiRW, Zofią Szalczyk na czele, zaopiniowała wniosek ministra rolnictwa dotyczący efektów realizacji rządowego programu wieloletniego dotyczącego ulepszenia białka roślinnego oraz możliwości jego zwiększenia na rynku w ramach płatności bezpośrednich.

Realizacja programu "Ulepszanie krajowych źródeł białka..."

Realizacja programu, której celem jest zwiększenie upraw krajowych gatunków roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, zwiększenie ich w strukturze zasiewów, a także podniesienie znaczenia tych roślin w wykorzystaniu ich do produkcji pasz dla zwierząt, rozpoczęta została w 2011 roku i potrwać ma do końca bieżącego roku.
 
Program jest realizowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa -Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Genetyki Roślin w Poznaniu oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach.
 
Podczas posiedzenia, podsekretarz stanu podkreśliła, iż zweryfikowano dotychczasowe zakresy działania i uzyskane rezultaty wprowadzając nowy projekt programu wieloletniego: "Zwiększenie wykorzystania krajowego białka paszowego dla produkcji wysokiej jakości produktów zwierzęcych w warunkach zrównoważonego rozwoju" na lata 2016-2020.
 
Zgodnie z założeniami, płatności bezpośrednie w obrębie roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych przyznawane są od 2010 roku. Biorąc natomiast pod uwagę zainteresowanie ze strony gospodarzy taką formą pomocy i mając na uwadze zatrzymanie spadku powierzchni upraw tych roślin, zdecydowano o kontynuacji płatności do roślin wysokobiałkowych po 2014 roku.
 
W 2015 roku stawka przeznaczona na te płatności ukształtowała się na poziomie 67,5 mln euro. Jednoczesnie gospodarze uprawiający rośliny wysokobiałkowe mogą ubiegać się o przyznanie pomocy z tytułu innych instrumentów wsparcia bezpośredniego - jednolitej płatności obszarowej i płatności za zazielenienie, płatności dodatkowej czy płatności dla młodych rolników.
 
W trakcie obrad głos zabrał także prof. dr hab. Jerzy Księżak z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, który przedstawił prezentację multimedialną pt. „Produkcja roślin bobowatych w Polsce - efekty realizacji Programu Wieloletniego i dopłat bezpośrednich”, a przedstawiciel Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - prof. dr  hab. Michał Jerzak, wypowiedział się na temat. „Stanu obecnego i kierunków rozwoju rynku rodzimych roślin strączkowych wykorzystywanych na cele paszowe w Polsce”.
 
W dyskusji większość posłów pozytywnie oceniła dotychczasowy stan realizacji omawianego programu, podkreślając, że jest to dopiero pierwszy krok na drodze do upowszechnienia w naszym kraju na większą skalę upraw roślin bobowatych będących krajowymi źródłami białka roślinnego.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl