| Autor: redakcja1

Kondycja i zaawansowanie upraw pszenicy, kukurydzy i soi w USA

Ubiegłotygodniowy raport USDA pokazał pogorszenie kondycji amerykańskich upraw kukurydzy i soi oraz problemy z dokończeniem zasiewów soi, przede wszystkim w Stanie Missouri. Jak poinformował Andrzej Bąk z e-WGT zbiory pszenicy ozimej podwoiły się w minionym tygodniu.

Kondycja i zaawansowanie upraw pszenicy, kukurydzy i soi w USA

Uprawy kukurydzy

Tygodniowy raport (stan na 28 czerwca) z postępów amerykańskich upraw ukazał, że kondycja kukurydzy jest oceniona jako dobra, chociaż w dalszym ciągu pogarsza się. Udział areału ocenianego na dobry i bardzo dobry zmalał o 3% do 68%, przy czym rok temu było to 75%. Indeks Brugler500 zmalał o 6 punktów w obrębie tygodnia do 372 punktów.

Uprawy pszenicy

Kondycja amerykańskich upraw uległa nieznacznemu pogorszeniu. Tylko o 1% dokonano przesunięcia upraw z grupy zadowalający do słaby. Jednakże nadal w grupach dobry i bardzo dobry znajduje się 41% powierzchni pszenicy ozimej. Jest to wynik lepszy niż 30% w roku minionym. Indeks Brugler500 obniżył się o 1 punkt do 318 punktów.


Zaawansowanie zbiorów – do 28 czerwca zebrano w USA 38% obszaru pszenicy ozimej, oznacza to postęp tygodniowy w granicy 19%. Nadal jest to poniżej 46% przeciętnej 5-letniej.


Kondycja pszenicy jarej nieco się polepszyła, o 1% do 72% zwiększył się udział upraw zaliczanych do dobrych i bardzo dobrych, co jest wynikiem lepszym niż 70%, przed rokiem.

Uprawy soi

Areał zasiewów amerykańskiej soi wzrósł w ostatnim tygodniu z 90% do 94% i pozostaje w tyle za 97% średnią. Najgorsza sytuacja jest w Stanie Missouri, gdzie obsiano zaledwie 62% planowanego areału, przy czym rok temu i średnio było to 94%.


Stan upraw soi lekko się pogorszył, 63% obszaru zaliczana jest teraz do dobry i bardzo dobry, tj. zniżka o 2%, gdzie w 2014 roku było to 72%. Po 1%, zwiększył się udział upraw ocenianych na zadowalający i słaby. Indeks Brugler500 dla soi obniżył się o 3 punkty do 363 punktów.

 

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!