| Autor: redakcja1

Najnowsze prognozy USDA są prowzrostowe dla rynku kukurydzy, ale neutralne dla pszenicy i soi

Notowania kukurydzy wzrosły o skromne 0,1% w Chicago, ponieważ nasiliła się sprzedaż kontraktów ze strony producentów, gdy te wspięły się na wielomiesięczne maksima. Pszenica straciła w Chicago blisko 1% pod wpływem korekty w dół amerykańskiego eksportu na rzecz Rosji i Argentyny. Soja podrożała o 0,5%, korzystając z 2% wzrostu notowań śruty sojowej.

Najnowsze prognozy USDA są prowzrostowe dla rynku kukurydzy, ale neutralne dla pszenicy i soi
Soi szkodzą prognozy mówiące o mniejszym amerykańskim eksporcie i tylko nieco pomaga korekta w dół produkcji w Argentynie, zneutralizowana przez wyższe prognozy zbiorów w Brazylii. Lepsze perspektywy mają ceny śruty sojowej, ponieważ to Argentyna odpowiada za połowę światowego eksportu śruty.
 
PODSUMOWANIE MIESIĘCZNEJ PROGNOZY USDA (z 08-02-2018):
 
Kukurydza:
 
Amerykanie podnieśli w lutowym raporcie krajowy eksport kukurydzy i zmniejszyli zapasy końcowe, bardziej niż oczekiwał rynek.

W skali globalnej skorygowano w dół produkcję kukurydzy w Argentynie (-3 mln t do 39 mln t). USDA pozostawił zbiory w Brazylii na poziomie 95 mln t, podczas gdy brazylijskie rządowe prognozy (CONAB) zapowiadają spadek do tylko 88,01 mln ton. W konsekwencji niższej oczekiwanej produkcji kukurydzy na świecie zapasy końcowe obniżono z 62,9 do 59,8 mln ton.

Pszenica:

 
Korekta w dół amerykańskiego eksportu pszenicy (z 26,54 do 25,86 mln t) spowodowała wzrost zapasów o blisko 0,5 mln ton, do 27,47 mln ton.

W skali globalnej, po raz kolejny podniesiono produkcję pszenicy (+1,2 mln ton) do nowego rekordu 758,25 mln ton. Rekord z poprzedniego sezonu to 750,44 mln ton). Wzrost, po ok. 0,5 mln ton, dotyczył Ukrainy (do 27 mln t) i Argentyny (do 18 mln t). USDA podniósł jednocześnie w większym stopniu prognozę konsumpcji i w konsekwencji zapasy końcowe szacowane są teraz na nadal rekordowe 266,1 mln ton (-2 mln ton od stycznia).

 
Soja:
 
USDA przyciął perspektywy amerykańskiego eksportu soi, o ponad 1,5 mln ton, do 57,15 mln ton i podniósł zapasy na koniec sezonu do 14,4 mln t (8,2 mln ton sezon wcześniej).

W skali globalnej, skorygowano o 2 mln t w dół produkcję soi w Argentynie (do 54 mln t) i o tyle samo podniesiono w Brazylii (do 112 mln t). Zapasy światowe soi na koniec tego sezonu szacowane są na tylko nieco niższym niż w styczniu poziomie - 98,14 mln t.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: