| Autor: redakcja1

Ocena przezimowania drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych oraz stan upraw ogrodniczych

Okres zimowego spoczynku w sezonie 2024/25 sprzyjał utrzymaniu dobrej kondycji drzew owocowych w sadach. Jednocześnie łagodny przebieg zimy przyczynił się do nasilenia występowania mączniaka, parcha oraz szkodników roślin, co może skutkować koniecznością intensywnej ochrony chemicznej plantacji.

Ocena przezimowania drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych oraz stan upraw ogrodniczych
Na przeważającym obszarze kraju deficyt opadów śniegu zasilającego na wiosnę wody gruntowe, miał negatywny wpływ na wigor roślin sadowniczych na początku okresu wegetacyjnego. W drugiej dekadzie marca w wyniku spadku temperatury powietrza dochodziło lokalnie do nieznacznych szkód mrozowych, szczególnie młodych pędów i pąków kwiatowych czereśni i innych gatunków drzew pestkowych. Na plantacjach, które w minionym roku doznały uszkodzeń gradowych, obserwowano zmniejszenie liczby pąków kwiatowych. Drzewa weszły w okres kwitnienia w terminach zbliżonych do średniej wieloletniej. Czynnikiem negatywnie wpływającym na kondycję drzew w tym czasie był brak opadów deszczu prowadzący do sporych przesuszeń gleby.

Warunki meteorologiczne podczas spoczynku zimowego były sprzyjające dla krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych. W konsekwencji nie zaobserwowano strat mrozowych roślin, a okres wegetacji rozpoczął się w pierwszej połowie marca, czyli w terminie zbliżonym do średniej wieloletniej. Do lokalnych uszkodzeń krzewów m.in. porzeczki czarnej i truskawek doszło w wyniku przymrozków występujących głównie w drugiej dekadzie marca. Podobnie jak w przypadku drzew owocowych, negatywny wpływ na rozwój krzewów i plantacji jagodowych miał niski poziom wód gruntowych spowodowany niedoborem opadów deszczu.

Zaawansowanie prac polowych i siewów warzyw gruntowych pod koniec marca i na początku kwietnia 2025 r. było zróżnicowane. Najważniejszymi czynnikami wpływającym na występowanie opóźnień było niedostateczne ogrzanie i uwilgotnienie gleby. Brak odpowiedniej ilości opadów spowodował również spowolnienie i osłabienie wschodów warzyw. Na licznych plantacjach notuje się stosowanie okryw, które mają na celu zapobieganie stratom wilgoci i poprawę warunków termicznych dla kiełkujących roślin. W oczekiwaniu na sprzyjające warunki meteorologiczne producenci przygotowują rozsady, które będą wysadzane do gruntu w późniejszych terminach.


Tagi:
źródło: