| Autor: redakcja1

Plony trzeciego pokosu traw łąkowych wyższe o 65%

Plony trzeciego pokosu traw łąkowych w przeliczeniu na siano oszacowano na 8,9 dt/ha, czyli o 65% wyżej w stosunku do plonów ubiegłorocznych, a zbiory z łąk trwałych z trzeciego pokosu wyniosły ponad 2,2 mln t, tj. ok. 56% więcej wobec zbiorów z 2015 r.

Plony trzeciego pokosu traw łąkowych wyższe o 65%
Jak ocenił Główny Urząd Statystyczny, w wielu rejonach kraju warunki wegetacji roślin i przyrostu biomasy na łąkach po sprzęcie drugiego pokosu nie były zbyt korzystne. Niewielka ilość opadów w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu oraz okresy wysokich temperatur powietrza, które utrzymywały się do końca drugiej dekady września, hamowały odrost roślinności łąkowej pod zbiory trzeciego pokosu.
 
Na przeważającym obszarze kraju do zbioru trzeciego pokosu traw łąkowych przystąpiono we wrześniu. Warunki do sprzętu i suszenia siana trzeciego pokosu w tym czasie były dobre. Jednak w wielu rejonach kraju trzeci pokos zbierano dopiero w połowie października. Wstępujące w tym okresie intensywne opady deszczu utrudniały dosuszanie siana, co miało niekorzystny wpływ na jakość i znaczne pogorszenie jego wartości paszowej.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!