| Autor: redakcja1

Po obu stronach Atlantyku notowania kontraktów na zboża i oleiste tracą na wartości

Po wzrostach amerykańskich kontraktów w końcówce ubiegłego tygodnia, poniedziałek przyniósł spadki notowań.

Po obu stronach Atlantyku notowania kontraktów na zboża i oleiste tracą na wartości
Pszenica straciła na wartości pod wpływem lekkiej poprawy kondycji upraw i kolejnych opadów na dotkniętych suszą amerykańskich równinach. Dodatkowa presja spadkowa wynika z tego, że rynek spodziewa się wzrostu areału zasiewów pszenicy jarej w tym roku (raport w czwartek).
 
Soja straciła na wartości w oczekiwaniu na dane pokazujące rekordowe zasiewy w USA, jednak spadek ograniczony był problemami pogodowymi w Argentynie. Na razie soja nie znalazła się na chińskiej liście towarów objętych cłami, ale znalazł się tam np. etanol. W lutym Chiny zaimportowały 1,243 mln baryłek etanolu (nieco ponad 1 mln baryłek wynosi dzienna produkcja).
 
Kukurydza potaniała w poniedziałek pod wpływem gorszych danych eksportowych. Nie należy się spodziewać większych przecen kukurydzy, ponieważ rynek spodziewa się mniejszych zasiewów w USA tej wiosny.
 
O ile zboża i soja pozostają w trendzie bocznym, to śruta sojowa wyraźnie zdrożała w ubiegłym tygodniu (sytuacja w Argentynie), a olej sojowy zaliczał swoje nowe długookresowe minima.
 
Na rynku walutowym dolar osłabia się mocno do euro pomimo ostatniej podwyżki stóp procentowych przez FED. Amerykańskiej walucie szkodzi przybierająca na sile wojna handlowa z Chinami. Drogie euro jest szkodliwe dla unijnego eksportu, ale poprawia konkurencyjność amerykańskich towarów.
 
USDA ogłosiła w poniedziałek nową sprzedaż eksportową 132 000 ton soi do nieznanych miejsc przeznaczenia oraz dodatkowe 120 000 ton śruty sojowej dla Hiszpanii.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: