| Autor: redakcja1

Prace polowe w czerwcu

Czerwiec to wyjątkowy miesiąc, w którym to najintensywniej rozkwita przyroda. W tym czasie zmienia się również pora roku, a więc z wiosny przechodzi w lato. Czerwiec to również czas na walkę z chorobami i szkodnikami zbóż. Chroni się przede wszystkim liść flagowy i kłos ze zbóż ozimych i pszenicy jarej, gdyż to one decydują w dużej mierze o wysokości i jakości plonu tych zbóż.

Prace polowe w czerwcu

Prace w polu

Ziemniaki chroni się przed stonką ziemniaczaną, bobik przed mszycą, a zboża przed skrzypionką i mszycą, ponieważ ich żerowanie w większym nasileniu znacznie zmniejsza plony. Na plantacjach ziemniaków mogą zaistnieć warunki do wystąpienia zarazy ziemniaczanej, dlatego zapobiegawczo opryskuje się plantacje fungicydem kontaktowym. W burakach mogą pojawić się mszyce, śmietka ćwiklanka, pchełki i drobnica burakowa. Zwalczanie tych agrofagów można połączyć z dolistnym dokarmianiem mocznikiem, a także nawozami mikroelementowymi.

Natomiast użycie insektycydów na mszycę i inne szkodniki w roślinach strączkowych można łączyć z dolistnym dokarmianiem mikroelementami, które stosuje się na wszystkie strączkowe.

Czerwiec to miesiąc intensywnej ochrony roślin zbożowych, zarówno jarych, jak i ozimych. Przede wszystkim prowadzi się systematyczny monitoring pól względem mączniaka, rdzy, septoriozy występującej u pszenicy ozimej i pszenżyta oraz skrzypionki zbożowej - w zbożach jarych. Dopiero w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości stosuje się środki ochrony roślin.

 

Prace w sadzie


W sadzie wykonuje się ściółkowanie międzyrzędzi w truskawkach słomą, grubym papierem lub czarną folią, co ochroni dojrzewające owoce przed zetknięciem z ziemią, przez co są one czyste i mniej chorują.

Po czerwcowym naturalnym opadzie zawiązków owoców, zaleca się aby ręcznie przerzedzić zawiązki, w szczególności na jabłoniach i gruszach, przy czym szypułka pozostaje na drzewie. Na tej samej gałęzi jabłka powinny znajdować się pojedynczo w odległości 10-15 cm. W ten sposób poprawiana jest jakość zbieranych owoców.

Występowanie owocówek na małym obszarze sadu ogranicza się poprzez zawieszenie na drzewach pułapek feromonowych oraz umieszczenie na pniach opasek chwytnych z papieru falistego. Na jesieni ściąga się takie opaski i je spala, gdyż są w nich gąsienice tych owadów.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: