| Autor: redakcja1

Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie od jesieni 2019 r. do lata 2020 r.

Siewy zbóż ozimych na jesieni 2019 r. przeprowadzano raczej w optymalnych terminach agrotechnicznych, pomimo znacznego przesuszenia gleby występującego w tym czasie.

Przebieg warunków agrometeorologicznych w okresie od jesieni 2019 r. do lata 2020 r.
Do końca drugiej dekady października minionego roku siewy zakończono. Temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju późno zasianych ozimin, a dobowe wahania temperatury powietrza sprzyjały hartowaniu się roślin. Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku dobrze wyrośnięte i rozkrzewione.
 
Przebieg pogody w miesiącach zimowych nie stwarzał raczej bezpośredniego zagrożenia dla zimujących roślin, pomimo występujących w okresie zimy wysokich, jak na tę porę roku, temperatur powietrza, które zakłócały zimowy spoczynek roślin. Uprawy ozime przezimowały podobnie jak w roku ubiegłym, na ogół bez strat, a wiosną ich stan oceniono na dobry.
 
Na początku marca nastąpiło ruszenie wegetacji roślin ozimych. Potrzeby wodne roślin na początku okresu wegetacyjnego były w pełni zaspokojone. Lokalnie w pierwszej, a na sporym rejonie kraju w drugiej dekadzie marca rozpoczęto siewy owsa, pszenicy jarej i jęczmienia jarego.
 
Występujące w kwietniu bieżącego roku chłodne dni ze spadkami temperatury powietrza przy gruncie miejscami nawet poniżej -10°C, przy dużym braku opadów, miały niesprzyjający wpływ na rośliny, mocno hamując ich wzrost i rozwój. Na przeważającym obszarze kraju zaobserwowano znaczne przesuszenie wierzchniej warstwy gruntu, a potrzeby wodne upraw nie były w pełni zaspokojone.
 
Warunki agrometeorologiczne w maju były raczej niekorzystne dla wzrostu i rozwoju roślin. Występujące w obrębie miesiąca chłodne dni w połączeniu z przymrozkami, przede wszystkim w drugiej dekadzie miesiąca nadal spowalniały wegetację upraw, a regionami spowodowały również uszkodzenia niektórych upraw, w tym także kwitnących drzew i krzewów owocowych oraz plantacji jagodowych. Jednak notowane w maju opady deszczu poprawiły stan uwilgotnienia gleby.
 
Natomiast w czerwcu były zróżnicowane. W ujęciu miesiąca opady deszczu, miejscami dość obfite, wpłynęły na korzystne uwilgotnienie gleby i sprzyjały na ogół wzrostowi i rozwojowi roślin. Lokalnie jednak ulewne deszcze połączone z burzami i silnym wiatrem oraz gradobicia spowodowały nadmierne uwilgotnienie gleby, wylegnięcie łanów zbóż, a miejscami nawet podtopienia pól.
 
W pierwszej połowie lipca notowano dojrzewanie upraw, a notowane opady deszczu zapewniają dobre uwilgotnienie gleby. W pierwszej dekadzie lipca lokalnie rozpoczęto żniwa jęczmienia ozimego, a w drugiej dekadzie lipca lokalnie notowano koszenie pojedynczych plantacji żyta. Przebieg warunków pogodowych w okresie żniw będzie miał decydujący wpływ na wielkość i jakość otrzymanych zbiorów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!