Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Przebieg warunków agrometeorologicznych od jesieni 2016 r. do wiosny 2017 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ciepła i raczej bezdeszczowa pogoda we wrześniu stwarzała korzystne warunki dla...

Ciepła i raczej bezdeszczowa pogoda we wrześniu stwarzała korzystne warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, niesprzyjająco natomiast wpłynęła na stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Na początku września zakończono siewy rzepaku ozimego. W pierwszej dekadzie omawianego miesiąca rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej. Warunki wilgotnościowe gleby nie sprzyjały kiełkowaniu ziarna i wschodom roślin.
 
Według GUS, we wrześniu w całym kraju prowadzono zbiór kukurydzy na zielonkę, a także kontynuowano wykopki ziemniaków. W połowie miesiąca przystąpiono do zbioru buraków cukrowych oraz rozpoczęto zbiór kukurydzy na ziarno. Notowane w październiku częste, a miejscami obfite opady deszczu sporo polepszyły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby i miały sprzyjający wpływ na procesy kiełkowania ziarna i wschody ozimin.
 
Deszczowa pogoda utrudniała jednak wykonywanie prac polowych i zbiór upraw, a chłodne dni wpłynęły na spowolnienie procesów życiowych roślin. W pierwszej połowie października zakończył się siew żyta i pszenżyta pod zbiory w 2017 r., a do końca drugiej dekady miesiąca dobiegły końca siewy pszenicy ozimej.
 
Oziminy wysiane we wrześniu pod koniec października zaczęły się krzewić. Stan wschodów upraw ozimych w październiku br. oceniono na 3,4 do 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, a więc na poziomie wyższym od zeszłorocznego. Przebieg pogody w listopadzie był raczej korzystny dla rolnictwa. Utrzymująca się w obrębie miesiąca dodatnia temperatura powietrza podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju ozimin.
 
Oziminy pod zbiory w 2017 r. wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych w listopadzie krzewiły się. Dobowe wahania temperatury powietrza sprzyjały hartowaniu się roślin. Korzystne warunki termiczne w wielu rejonach kraju wpłynęły na przedłużenie sezonu pastwiskowego do końca listopada.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl