| Autor: redakcja

Przygotuj się na nieprzewidziany mróz wiosną

Późne przymrozki stanowią jedno z najbardziej istotnych naturalnych zagrożeń dla produkcji rolnej na całym świecie. Podobnie jak w przypadku zmian klimatu, dotkliwość, zakres szkód i ich występowanie stale rosną.

Przygotuj się na nieprzewidziany mróz wiosną
Ponieważ wpływ na gospodarkę rolną jest druzgocący, informacje na temat ochrony roślin przed mrozem stają się coraz bardziej istotne. Znajomość lokalnej meteorologii powinna wspierać stosowanie pasywnych systemów ochrony i ulepszanie aktywnych. Ale jedna rzecz jest absolutnie pewna dla wszystkich systemów: musisz zacząć na czas. Jedną z głównych przyczyn uszkodzeń spowodowanych mrozem jest to, że systemy ochronne uruchamiają się zbyt późno. 
 
Najczęstsze przyczyny to:
 
• plantatorzy nie mają systemu ostrzegania przed przymrozkiem,
• plantatorzy uruchamiają system ochrony w oparciu o temperaturę suchego termometru,
• alarm przeciwmrozowy nie znajduje się we właściwym miejscu,
• czujnik temperatury jest zainstalowany zbyt wysoko,

Przymrozki wiosenne
 
Gdy dochodzi do zamarznięcia, należy sprawdzić tylko jedną temperaturę: temperaturę mokrego termometru. Lepiej reprezentuje temperaturę liścia w warunkach mrozu i informuje właściwy moment, kiedy
należy uruchomić system nawadniania. Wybór miejsca jest również bardzo ważny: czujnik należy zainstalować w najzimniejszym miejscu sadu / winnicy (niższe miejsca mają niższą temperaturę) i na
wysokości najniższych kwiatów lub owoców.

Jak chronić rośliny przed przymrozkami?

 
Pessl Instruments oferuje dwa konkretne rozwiązania do pomiaru właściwych parametrów. Niezawodne i ekonomiczne stacje pogodowe iMETOS ECO D3 FROST - działające z kartą SIM, oraz µMETOS FROST - komunikacja za pośrednictwem LPWAN lub NBiOT. Umożliwiają wysyłanie wiadomości SMS / powiadomień SMS na maksymalnie 10 telefonów komórkowych. Po osiągnięciu ustawionej temperatury wysyła komunikat alarmowy na numery telefonów zapisane w systemie. Wyśle również komunikat, gdy napięcie akumulatora stanie się zbyt niskie. Wszystkie dane są dostępne za pośrednictwem aplikacji mobilnej FieldClimate, zarówno dla systemu operacyjnego Android i iOS, jak i platformy internetowej ng.fieldclimate.com.
 
Rysunek 1: iMETOS ECO D3 FROST z czujnikiem suchego i mokrego termometru.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!