| Autor: redakcja1

Rynki akcji wywierają ponownie presję spadkową na notowania zbóż i oleistych

Wraz ze zbliżaniem się weekendu inwestorzy wrócili do sprzedaży akcji i innych ryzykownych aktywów. W stronę historycznych maksimów podąża złoto. Po panicznej wyprzedaży w ostatnim tygodniu lutego, obserwowaliśmy trzydniowe silne odbicie notowań głównych indeksów (nie dotyczy GPW) i ropy.

Rynki akcji wywierają ponownie presję spadkową na notowania zbóż i oleistych
Inwestorzy uwierzyli na chwilę, że skoordynowane działania rządów i banków centralnych (np. obniżki stóp procentowych) zminimalizują wpływ koranawirusa na światową gospodarkę. W czwartek nastąpił powrót do ucieczki kapitału z rynków akcji i lokowania ich w bezpieczne aktywa (np. obligacje, złoto). Proces ten kontynuowany jest też w piątek. Inwestorzy boją się, że weekend przyniesie pogorszenie sytuacji epidemiologicznej w wielu krajach, w tym w Europie i USA.
 
Od czwartku rynki akcji wywierają ponownie presję spadkową na notowania zbóż i oleistych. W piątek rozstrzygnie się sytuacja na rynku ropy, ponieważ dzisiaj OPEC i Rosja mają zdecydować o skali cięcia wydobycia w celu zrównoważenia spadającego popytu.

Biorąc pod uwagę otoczenie, zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste były w czwartek stosunkowo niewielkie. Pomijając oczywiście wczorajsze zakończenie obrotu marcowym terminem kukurydzy, który stracił ponad 5% (ostatni dzień handlu serią).

 
Giełda w Paryżu:
 
W Paryżu kontrakty na zboża pozostają przez cały tydzień w okolicy minimów na które sprowadziła je wyprzedaż w końcówce lutego. Czerwcowa seria kukurydzy oscyluje wokół poziomu 168 eur/t, a ceny zamknięcia najbliższej serii pszenicy pozostają w przedziale 186,75-188,00 eur/t.
 
Rzepak, po chwilowym odbiciu (za rynkiem olejów roślinnych), wraca do 4-miesięcznego dołka z piątku 28-lutego (380,25 eur/t na zamknięciu). Majowy termin dostawy zamknął czwartek ceną 382 eur/t, a w piątek w południe spadł już poniżej 380 eur/t. Nasiona z nowych zbiorów (seria na sierpień) wycenione zostały na niespełna 375 eur/t - w czwartek, a piątkową sesję otworzyły ceną 372,5 eur/t. W piątek zdecydowanie tanieje olej palmowy i sojowy.
 
Giełda w Chicago:
 
Słabe dane eksportowe wywołały przecenę kontraktów na kompleks sojowy, a rekordowe zapasy etanolu w USA (raport EIA z 04-03-2020) nie pomagały kukurydzy (ok. 40% jest przerabiana na etanol). Jednie pszenica zyskała na wartości (ma za sobą falę spadków) pod wpływem dobrej sprzedaży eksportowej.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!