| Autor: redakcja1

Trwałe użytki zielone i plantacje koniczyny

Według GUS, warunki wegetacji roślinności łąkowo-pastwiskowej w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny na ogół były sprzyjające.

Trwałe użytki zielone i plantacje koniczyny
W pierwszej dekadzie maja, a więc wcześniej niż zazwyczaj rozpoczęto sianokosy na użytkach zielonych. Stan użytków zielonych oceniono jednak jako lepszy od zeszłorocznego, ale tylko na gruntach suchych i zmeliorowanych. Z kolei na torfach i gruntach niezmeliorowanych jest zdecydowanie słabszy z uwagi na zbyt dużą ilości wody.
 
W przekroju wojewódzkim oceny stanu łąk trwałych wahały się od 4,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwie lubelskim do 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwie kujawsko-pomorskim, podkarpackim, śląskim i zachodniopomorskim.
 
W przekroju wojewódzkim oceny stanu pastwisk wahały się od 4,4 stopnia w województwie lubelskim do 3,4 stopnia w województwie kujawsko-pomorskim.
 
W przekroju wojewódzkim oceny stanu koniczyny w czystym siewie oraz w mieszankach z trawami wahały się od 4,5 stopnia w województwie lubelskim do 3,2 stopnia w województwie zachodniopomorskim.Tagi:
źródło: