| Autor: redakcja1

Unijne kontrakty na zboża i rzepak kontynuowały przeceny

Marcowe serie na pszenicę i kukurydzę pogłębiły wczoraj przeceny, ustalając swoje nowe historyczne minima.

Unijne kontrakty na zboża i rzepak kontynuowały przeceny
Głębszy spadek dotknął także unijnego rzepaku. Seria na luty straciła blisko 5 euro i zamknęła dzień najniżej od 11 miesięcy. Kluczowe znaczenie dla notowań w Paryżu ma rynek walutowy. Przy olbrzymiej globalnej podaży na rynku zbóż i oleistych, to kursy walut decydują o konkurencyjności eksportu. Wczoraj kurs euro do dolara testował nowe 3-letnie maksima i zamknął dzień na tylko symbolicznym minusie.
 
Rzepakowi szkodzą spadki na rynku olejów roślinnych, a zwłaszcza na rynku oleju palmowego. Ten spadł wczoraj do poziomu najniższego przynajmniej od początku stycznia.
 
Amerykańskie kontrakty
 
W Chicago pszenica spadła w piątek o prawie trzy procenty, po tym jak USDA oszacował areał pszenicy ozimej mocno powyżej oczekiwań rynku. We wtorek przecena pogłębiła się o kolejny 1%, a notowania serii marcowej są najniższe w historii. Na wykresie kontynuacyjnym serii najbliższej pszenica jest najtańsza od 13-grudnia (ostatni dzień handlu serią grudniową).
 
Kukurydza odbiła we wtorek o 0,6% w górę, niwelując większość piątkowej przeceny. Jednak warto pamiętać, że wymowa styczniowej prognozy USDA była dla amerykańskiej kukurydzy spadkowa (rekordowe plony w USA i jeszcze większa niż w grudniu produkcja).
 
Soja skorzystała wczoraj z mniejszych niż oczekiwano weekendowych deszczy w Argentynie. Seria marcowa na soję (kontrakt na styczeń zakończył obrót w piątek) podrożała o 0,8%. Wzrost wsparty został dodatkowo przez silną krajową konsumpcję (dane NOPA za grudzień pokazały wzrost o 3,9%-rok do roku).

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!