Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Unijne kontrakty na zboża i rzepak kontynuowały przeceny

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Marcowe serie na pszenicę i kukurydzę pogłębiły wczoraj przeceny, ustalając swoje nowe...

Marcowe serie na pszenicę i kukurydzę pogłębiły wczoraj przeceny, ustalając swoje nowe historyczne minima.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Głębszy spadek dotknął także unijnego rzepaku. Seria na luty straciła blisko 5 euro i zamknęła dzień najniżej od 11 miesięcy. Kluczowe znaczenie dla notowań w Paryżu ma rynek walutowy. Przy olbrzymiej globalnej podaży na rynku zbóż i oleistych, to kursy walut decydują o konkurencyjności eksportu. Wczoraj kurs euro do dolara testował nowe 3-letnie maksima i zamknął dzień na tylko symbolicznym minusie.
 
Rzepakowi szkodzą spadki na rynku olejów roślinnych, a zwłaszcza na rynku oleju palmowego. Ten spadł wczoraj do poziomu najniższego przynajmniej od początku stycznia.
 
Amerykańskie kontrakty
 
W Chicago pszenica spadła w piątek o prawie trzy procenty, po tym jak USDA oszacował areał pszenicy ozimej mocno powyżej oczekiwań rynku. We wtorek przecena pogłębiła się o kolejny 1%, a notowania serii marcowej są najniższe w historii. Na wykresie kontynuacyjnym serii najbliższej pszenica jest najtańsza od 13-grudnia (ostatni dzień handlu serią grudniową).
 
Kukurydza odbiła we wtorek o 0,6% w górę, niwelując większość piątkowej przeceny. Jednak warto pamiętać, że wymowa styczniowej prognozy USDA była dla amerykańskiej kukurydzy spadkowa (rekordowe plony w USA i jeszcze większa niż w grudniu produkcja).
 
Soja skorzystała wczoraj z mniejszych niż oczekiwano weekendowych deszczy w Argentynie. Seria marcowa na soję (kontrakt na styczeń zakończył obrót w piątek) podrożała o 0,8%. Wzrost wsparty został dodatkowo przez silną krajową konsumpcję (dane NOPA za grudzień pokazały wzrost o 3,9%-rok do roku).

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl