| Autor: redakcja1

Uprawa konopi siewnej Cannabis sativa

Ten gatunek konopi jest szeroko wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu a w ciągu swojej krótkiej egzystencji (90 – 100 dni) redukuje od 2,5 do 4 razy więcej dwutlenku węgla niż 60-letni las. Jest to więc bardzo pracowita roślinka i wielce pożyteczna.

Uprawa konopi siewnej Cannabis sativa
Jej system korzeniowy poprawia strukturę gleby i kumuluje substancje szkodliwe min. metale ciężkie. Przy dużej ilości suchej masy można odzyskiwać metale w hutach, ale rozwój tego przemysłu uległ załamaniu w latach dziewięćdziesiątych min. z powodu wprowadzenia na rynek zamienników włókien naturalnych na rzecz syntetycznych oraz z powodu obostrzeń prawa dotyczącego uprawy drugiego rodzaju konopi, jakim są konopie indyjskie. Skuteczne prace hodowlane Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu nad uzyskaniem odmian przystosowanych do warunków klimatyczno-glebowych Polski nieznacznie wpłynęły na zwiększenie powierzchni zasiewów.

Konopie siewne należą do rodziny konopiowatych (Cannabaceae), rodzaj konopie (Cannabis). Jedynym ich krewniakiem są konopie indyjskie (Cannabis indica). To te, które każdy chciałby uprawiać, ale niestety tych akurat nie wolno. W najnowszej nomenklaturze konopie siewne dzieli się na dwa podgatunki: konopie uprawne (ssp. Culta) i konopie dzikie (ssp. Spontanea). W podgatunku konopi uprawnych (Cannabis sativa ssp. Culta), wyróżnia się tylko grupy ekologiczne: konopie północne, środkowoeuropejskie, południowe, azjatyckie.

Dawniej z konopi wytwarzano sznury, powrozy czy olej. Dziś ma dużo szersze zastosowanie a w szczególności w przemyśle:
  • Budowlanym; płyty stolarskie (typ płyt wiórowych), farby, materiały kompozytowe,
  • Samochodowym; laminaty do tworzenia dowolnych konstrukcji,
  • Spożywczym; mleczko konopne podobne do sojowego i ryżowego, olej spożywczy,
  • Włókienniczym; odzież wysokiej jakości, tkaniny techniczne, maty dezynfekcyjne, liny cumownicze do statków,
  • Papierniczym; słoma konopna zawierająca około 30% włókna, w którym może znajdować się do 80% celulozy,
  • Energetycznym; brykiety opałowe, biomasa.
  • Jako nasiona: (min., jako pasza, zanęta do ryb),
  • Medycznym - tłoczy się z nich olejek CBD, medycyna i kosmetologia chętnie wykorzystują ten olejek w leczeniu Parkinsona, Alzheimera, astmy, cukrzycy, reumatyzmu, epilepsji, nowotworów, chorób serca, depresji czy stwardnienia rozsianego; nasiona są bardzo wartościowe ze względu na przyswajalne białko, proteiny, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.
Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!