| Autor: redakcja1

GUS: Warunki wegetacji użytków zielonych i plantacji koniczyny były niekorzystne

Według Głównego Urzędu Statystycznego, warunki wegetacji roślinności łąkowo-pastwiskowej w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny były niekorzystne, przede wszystkim z powodu niskich temperatur i niedoborów wilgoci.

GUS: Warunki wegetacji użytków zielonych i plantacji koniczyny były niekorzystne
Stan użytków zielonych

Dopiero w ostatniej dekadzie kwietnia nastąpił znaczący wzrost masy zielonej na łąkach i pastwiskach. Stan użytków zielonych oceniono jako gorszy od zeszłorocznego, zbiór I pokosu może być troszkę opóźniony a wydajność mniejsza.

W związku z zaniechaniem hodowli bydła przez dużą część gospodarstw rolnych oraz niską cenę siana znaczna część trwałych użytków zielonych jest niekoszona i nieużytkowana od kilku lat, co przekłada się negatywnie na ich stan.
 
W maju tego roku stan łąk trwałych oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego mniejsza od zeszłorocznej i o 0,3 stopnia większa od przeciętnej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu łąk wahały się od 4 stopnia kwalifikacyjnego w województwie lubelskim do 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim.
 
Stan pastwisk oceniono na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była niższa o 0,1 stopnia od oceny ubiegłorocznej i wyższa o 0,3 stopnia od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu pastwisk wahały się od 4 stopnia w województwie lubelskim do 3,4 stopnia w województwie podkarpackim.
 
Plantacje koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami oszacowano na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, co oznacza poziom jak przed rokiem oraz o 0,1 stopnia wyżej od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami wahały się od 4 stopni w województwach: lubelskim i podkarpackim do 3,5 stopnia w województwach: kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!