Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
GUS: Warunki wegetacji użytków zielonych i plantacji koniczyny były niekorzystne

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według Głównego Urzędu Statystycznego, warunki wegetacji roślinności łąkowo-pastwiskowej...

Według Głównego Urzędu Statystycznego, warunki wegetacji roślinności łąkowo-pastwiskowej w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny były niekorzystne, przede wszystkim z powodu niskich temperatur i niedoborów wilgoci.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Stan użytków zielonych

Dopiero w ostatniej dekadzie kwietnia nastąpił znaczący wzrost masy zielonej na łąkach i pastwiskach. Stan użytków zielonych oceniono jako gorszy od zeszłorocznego, zbiór I pokosu może być troszkę opóźniony a wydajność mniejsza.

W związku z zaniechaniem hodowli bydła przez dużą część gospodarstw rolnych oraz niską cenę siana znaczna część trwałych użytków zielonych jest niekoszona i nieużytkowana od kilku lat, co przekłada się negatywnie na ich stan.
 
W maju tego roku stan łąk trwałych oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego mniejsza od zeszłorocznej i o 0,3 stopnia większa od przeciętnej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu łąk wahały się od 4 stopnia kwalifikacyjnego w województwie lubelskim do 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim.
 
Stan pastwisk oceniono na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była niższa o 0,1 stopnia od oceny ubiegłorocznej i wyższa o 0,3 stopnia od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu pastwisk wahały się od 4 stopnia w województwie lubelskim do 3,4 stopnia w województwie podkarpackim.
 
Plantacje koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami oszacowano na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, co oznacza poziom jak przed rokiem oraz o 0,1 stopnia wyżej od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami wahały się od 4 stopni w województwach: lubelskim i podkarpackim do 3,5 stopnia w województwach: kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl