| Autor: redakcja1

W Chicago przeceny na giełdowym rynku zbóż

Kukurydza, pszenica i soja (serie frontowe) straciły w poniedziałek w Chicago po ok. 1%. Dla kukurydzy (grudzień-18), soi (listopad-18) i oleju sojowego (październik-18) wczorajsze zamknięcie oznaczało historyczne minima.

W Chicago przeceny na giełdowym rynku zbóż
Amerykańskie kontrakty nadal pozostają pod presją wywieraną przez dane zawarte w ubiegłotygodniowym raporcie USDA. Doskonałe prognozy dla kukurydzy i soi zaczynają się materializować wraz z rozpoczynającymi się w USA zbiorami. Negatywnie na ceny soi wpływają też kolejne cła nałożone przez Biały Dom na towary pochodzące z Chin.
 
W USA, z tygodnia na tydzień, rosła będzie lawinowo podaż nowego ziarna kukurydzy i nasion soi. Należy zatem oczekiwać dalszych sezonowych przecen kontraktów, na co duży wpływ mieć będzie zachowanie kapitału spekulacyjnego. Fundusze hedgingowe sprzedały w poniedziałek ok.: 12 tys. kontraktów na kukurydzę, 4,5 tys. na soję i 6,5 tys. na pszenicę. Inwestorzy ci zajmują krótką pozycję netto (grają na spadki) we wszystkich trzech kontraktach.
 
Unijne kontrakty
 
W Paryżu rzepak potaniał w poniedziałek o 2 euro, do 368 eur/t (seria najbliższa), naśladując zachowanie kompleksu sojowego oraz oleju palmowego. Notowania rzepaku pozostają w okolicy 368 euro/t od ubiegłej środy (publikacja wrześniowego raportu USDA), kiedy to rzepak wyłamał się dołem z dwutygodniowej konsolidacji wokół poziomu 373 eur/t. Perspektywy przyszłych zbiorów rzepaku w UE są słabe ze względu na oczekiwany spadek areału i deficyt opadów w okresie siewów. Mimo to jednak rynek nasion oleistych i olejów roślinnych jest rynkiem globalnym, stąd słabe zbiory w UE nie gwarantują wysokich cen tych nasion.
 
W poniedziałek unijna pszenica i kukurydza oparły się przecenom za oceanem, a najbliższe serie kontraktów zyskały nawet symboliczne 0,25 eur/t. W przypadku pszenicy sytuacja na unijnym i globalnym rynku jest skrajnie różna niż w Stanach Zjednoczonych. Stąd też pszenica w Paryżu pozostaje relatywnie droga w stosunku do kontraktu notowanego w Chicago.
 
Dużo słabsze niż w USA będą zbiory kukurydzy w UE. Wczoraj KE obniżyła prognozę plonowania tego zboża z 7,57 t/ha (w sierpniu) do 7,49 t/ha. Dla porównania średni plon amerykańskiej kukurydzy prognozowany jest na 11,38 t/ha.
 
Arabia Saudyjska zakupiła 630 tys. ton pszenicy na ostatnim przetargu. Wydaje się, że spora część pochodzi z UE i USA.
 
Egipski GASC ogłosił przetarg na zakup pszenicy z dostawą między 1-20 i 11-20 listopada. Wyniki powinny być znane we wtorek.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!