| Autor: redakcja1

W Europie zima nie wyrządziła dotąd szkód w uprawach ozimych

Opublikowany 24-go stycznia 2022 roku biuletyn MARS (unijna jednostka monitorująca uprawy) informuje, że w okresie od grudnia do połowy stycznia zasiewy ozime na większości terenów Europy korzystały z nieco wyższych niż zwykle temperatur i opadów sezonowych lub ponadsezonowych.

W Europie zima nie wyrządziła dotąd szkód w uprawach ozimych
Sprzyjające warunki pozwoliły roślinom opóźnionym w rozwoju częściowo nadrobić zaległości, a obecnie uprawy ozime są generalnie w dobrym lub bardzo dobrym stanie. Szkody spowodowane mrozem w zbożach ozimych jak dotąd nie wystąpiły.

Istnieją jednak obawy związane z tolerancją na mróz. Szczególny niepokój budzi słabe zahartowanie upraw ozimych na obszarach wokół Morza Czarnego. Opady były powyżej średniej w tym regionie, ale głównie w postaci deszczu lub śniegu, który od tego czasu stopił się. W związku z tym pokrywa śnieżna jest bardzo ograniczona, a ewentualny atak zimy może prowadzić do szkód spowodowanych mrozem, zwłaszcza na polach późno zasianych.

Wyraźny deficyt opadów rozciągający się wzdłuż Morza Śródziemnego od południowej Hiszpanii po północne Włochy nie miał jak dotąd znaczącego negatywnego wpływu na uprawy ozime.


Tagi:
źródło: