| Autor: mikolaj

Wiosenna ocena użytków zielonych i plantacji koniczyny

Warunki wegetacji roślinności łąkowo-pastwiskowej w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny były wyjątkowo dobre dla odrostu traw. Z informacji podanych przez ekspertów Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż wypas bydła na pastwiskach rozpoczęto już na początku maja.

Wiosenna ocena użytków zielonych i plantacji koniczyny
Stan użytków zielonych oceniono lepiej niż w roku ubiegłym (ze względu na gwałtowne przyspieszenie wegetacji w końcu kwietnia i maju br.), a zbiór I pokosu jest przyspieszony, tylko w rejonach dotkniętych nadmiernymi opadami (zalaniami) może być opóźniony. Z uwagi na podtopienia, plonowanie trwałych użytkow zielonych może być mniejsze, zwłaszcza w dorzeczach rzek. W związku z zaniechaniem hodowli bydła przez dużą część gospodarstw rolnych oraz niską cenę siana, znaczna część trwałych użytków zielonych jest niekoszona i nieużytkowana, co wpływa niekorzystnie na ich stan.

W maju br. stan łąk trwałych oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego wyższa od ubiegłorocznej i o 0,4 stopnia wyższa od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu łąk trwałych wahały się od 4,0 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: łódzkim i podkarpackim do 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Stan pastwisk oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego wyższa od oceny ubiegłorocznej i wyższa o 0,4 stopnia od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu pastwisk wahały się od 4,0 stopnia w województwie łódzkim do 3,5 stopnia w województwie pomorskim.

Plantacje koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,2 stopnia wyżej niż przed rokiem i o 0,1 stopnia wyżej od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami wahały się od 4,0 stopnia w województwach: lubuskim i łódzkim do 3,4 stopnia w województwie zachodniopomorskim.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!