Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu




Wiosenna ocena użytków zielonych i plantacji koniczyny

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Warunki wegetacji roślinności łąkowo-pastwiskowej w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny...

Warunki wegetacji roślinności łąkowo-pastwiskowej w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny były wyjątkowo dobre dla odrostu traw. Z informacji podanych przez ekspertów Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż wypas bydła na pastwiskach rozpoczęto już na początku maja.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu






Stan użytków zielonych oceniono lepiej niż w roku ubiegłym (ze względu na gwałtowne przyspieszenie wegetacji w końcu kwietnia i maju br.), a zbiór I pokosu jest przyspieszony, tylko w rejonach dotkniętych nadmiernymi opadami (zalaniami) może być opóźniony. Z uwagi na podtopienia, plonowanie trwałych użytkow zielonych może być mniejsze, zwłaszcza w dorzeczach rzek. W związku z zaniechaniem hodowli bydła przez dużą część gospodarstw rolnych oraz niską cenę siana, znaczna część trwałych użytków zielonych jest niekoszona i nieużytkowana, co wpływa niekorzystnie na ich stan.

W maju br. stan łąk trwałych oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego wyższa od ubiegłorocznej i o 0,4 stopnia wyższa od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu łąk trwałych wahały się od 4,0 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: łódzkim i podkarpackim do 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwach pomorskim i zachodniopomorskim.

Stan pastwisk oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena ta była o 0,3 stopnia kwalifikacyjnego wyższa od oceny ubiegłorocznej i wyższa o 0,4 stopnia od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu pastwisk wahały się od 4,0 stopnia w województwie łódzkim do 3,5 stopnia w województwie pomorskim.

Plantacje koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami oceniono na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,2 stopnia wyżej niż przed rokiem i o 0,1 stopnia wyżej od średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami wahały się od 4,0 stopnia w województwach: lubuskim i łódzkim do 3,4 stopnia w województwie zachodniopomorskim.

Google+


źródło:





Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1





Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.






Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl